Hodně pijte, spěte, zamyslete se nad složením svého jídelníčku, choďte na procházky a vyhýbejte se nemocným.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Zázvor obsahuje cenné éterické oleje, některé vitamíny skupiny B, vitamín C a E a minerální látky - draslík, vápník, železo, selen a síru. Zázvor působí celkově na celý organismus a jednotlivé orgány.
Zázvor na chřipku a nachlazení
Zázvor je používán jako preventivní prostředek proti nachlazení. Jednak zahřívá organismus, aktivuje cévní systém a podporuje pocení, dále snižuje horečku a čistí dýchací cesty. Na zázvor byste se měli tedy měli zaměřit v době, kdy všichni kašlou a kýchají, protože podporuje obranyschopnost a posiluje imunitní systém.
Zázvor podporuje trávení a potlačuje nevolnost
Po zázvoru můžete sáhnout, pokud vás trápí zažívání. Zázvor totiž podporuje trávení a pomáhá zbavit plynatosti, nadýmání a nevolnosti. Jedná se zejména o nevolnost při cestování, ranní nevolnosti v prvních měsících těhotenství a nevolnosti vyvolané chemoterapií. Na rozdíl od léků potlačujících nevolnost nezpůsobuje ospalost.
Zázvor jako doplňková léčba cukrovky
Studie dokazují, že zázvor může mít ve stravě vliv na kontrolu glykémie po delší dobu u pacientů s diabetem II. typu. Zázvor má pozitivní vliv na regulaci glukózy, citlivost na inzulín a profil krevních lipidů. Tyto výzkumy tedy naznačují, že zázvor může být slibnou doplňkovou léčbou cukrovky.
Zázvor proti bolesti
Zázvor má analgetické schopnosti, díky kterým jeho konzumace přinese úlevu menstruujícím ženám, které trápí bolesti břicha. Po zázvoru můžete sáhnout také v případě, kdy vás trápí bolest hlavy způsobená migrénou. Jeho protizánětlivé a analgetické účinky, vám také mohou pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy.
Zázvor ochrání i vaše ledviny a ardce
Zázvor je díky svým dezinfekčním účinkům významným ochráncem vašich ledvin. Odbourává škodlivé látky, má močopudné účinky a působí jako detoxikační prostředek. Stimuluje činnost srdce a krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Zázvor a hubnutí
Pravidelná konzumace zázvoru má významný vliv na hubnutí. Díky své ostré chuti zvyšuje teplotu vašeho těla a tím urychluje metabolismus a podporuje spalování kalorií. Navíc snižuje cholesterol, pocit hladu a chuť k jídlu, odvodňuje, podporuje výkonnost a imunitu, takže vaše tělo v dietním režimu podpoří. Pokud jste navíc k redukci jídelníčku přidali i pravidelný pohyb, pomůže vám zázvor od svalových bolestí.
Zázvorový čaj
Zázvorový čaj je nejšetrnější forma konzumace zázvoru,má pikantní a osvěžující chuť. Jeho příprava je velmi snadná: čerstvý zázvor stačí nastrouhat a lžičku strouhaného kořene zalít čtvrt litrem horké vody, nechat pět minut vylouhovat, zcedit a popíjet. Čaj můžeme ještě dochutit citronovou šťávou a medem.
Zázvor je dobré mít vždy doma po ruce
Zázvor je užitečný po celý rok. Zakoupit si můžeme čerstvý, sušený práškový zázvor, kandovaný zázvor nebo zázvorový sirup. Ve formě doplňku stravy seženeme zázvorové tablety, které se využívají při cestování.
Potenciální nežádoucí účinky
Konzumace zázvoru je obecně bezpečná, pokud se užívá s mírou. Neměli byste konzumovat více než 4 gramy zázvoru denně. V některých případech může zázvor způsobit mírné nežádoucí trávicí potíže, například pálení žáhy, nadýmání, nevolnost, průjem, bolesti břicha.
S lékařem byste se měli poradit také v případě, že užíváte nějaké léky na hypertenzi. Zázvor totiž může snížit krevní tlak, a zapříčinit tak nepravidelný srdeční tep. Kromě toho obsahuje zázvor salicylát, který může způsobit ředění krve. Jedinci užívající léky na ředění krve by se proto měli v každém případě poradit se svým lékařem, zda je pro ně konzumace zázvoru vhodná.