"Já z toho snad budu mít vředy…," říkáme poměrně často. Může nás to potkat? Nebo je to jedno z řady nadužívaných nepravděpodobných tvrzení typu: "Já se z toho picnu." či "Já se z tebe zblázním."?
Jak ovlivňuje stres naše trávení a může způsobit onemocnění zažívacího ústrojí?
"Stres, a obzvláště stres dlouhodobý,
výrazně ovlivňuje funkci zažívacího traktu," potvrzuje MUDr. Radek Tomčík z gastroenterologického oddělění II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
A dodává: "V důsledku stresu vznikají především takzvané
funkční poruchy, a to jak jícnu, tak i žaludku a střeva.
Ty se projevují rozmanitými příznaky: bolestí na hrudi při poruše polykání a váznutí soust, bolestmi v oblasti žaludku, nevolností, zvracením, pocitem předčasného nasycení, nechutenstvím, pocitem plnosti a tlaku, nadýmáním, zvýšenou plynatostí, bolestmi břicha, průjmy či zácpou.
Stres však může být jedním z vyvolávajících faktorů i
žlučníkového záchvatu či vředové choroby žaludku a dvanáctníku."
Vznik žaludečního vředu
Vznik žaludečního vředu souvisí v podstatě s porušením rovnováhy mezi produkcí žaludeční
kyseliny a ochranou sliznice žaludku ve prospěch žaludeční kyseliny.
Kyselý žaludeční obsah pak poškodí sliznici žaludku, popř. dvanáctníku.
Tuto nerovnováhu způsobují zejména
bakteriální infekce sliznice žaludku či
požívání léků s "vředotvornými" vedlejšími účinky. Problematické je především dlouhodobé užívání těchto léků, nejčastěji při bolestech páteře a kloubů, ale i u jiných onemocnění.
Nicméně,
role stresu, hlavně opakovaného nebo dlouhodobého, je nesporná, protože při něm dochází ke zvýšení hladin některých látek, které právě podporují vychýlení výše zmíněné rovnováhy ve prospěch žaludeční kyseliny.
Jaká je nejlepší prevence žaludečních vředů?
Nejlepší obranou před vznikem žaludečního vředu je, jednoduše řečeno,
pohoda a pravidelný stravovací režim. Přičemž není ani tak důležité, co jíme, ale jak to jíme. Měli bychom dodržovat pravidelnost v jídle, jíst v klidu a pomalu, snad se jen vyvarovat ostřejšího koření, většího množství alkoholu, kávy a silného čaje.
Pro prevenci je dále důležité: dostatek pravidelného spánku, vyhýbat se dlouhodobé či opakované stresové zátěži, vyhýbat se kouření a neužívat dlouhodobě léky, které mohou svými vedlejšími účinky způsobit vředy.
Pokud jsme již vředy měli a máme v žaludku prokázanou přítomnost bakterie zvané
Helicobacter pylori, je na místě týden trvající léčba antibiotiky.
Přidat nový komentář