Některé vitaminy, minerální a jiné látky jsou pro zdravý zrak zvlášť důležité. Jedná se zejména o vitamin A, dále o tzv. antioxidační látky (vitamin E, C, beta-karoten, selen a zinek ...
Některé vitaminy, minerální a jiné látky jsou pro zdravý zrak zvlášť důležité. Jedná se zejména o vitamin A, dále o tzv. antioxidační látky (vitamin E, C, beta-karoten, selen a zinek) a o karotenoidy lutein a zeaxanthin. Tyto látky hrají do jisté míry také preventivní úlohu při vzniku některých očních onemocnění. Nemůžeme pochopitelně tato onemocnění pomocí vitaminů a karotenů léčit, ale tyto látky mají určitou ochrannou a preventivní funkci.
Senilní degenerace makuly (AMD - Age related Macular Degeneration)
Makulární degenerace spojená s pokročilým věkem je progresivní onemocnění, které může vést až k slepotě. Onemocnění postihuje žlutou skvrnu na sítnici - makula lutea, (centrum největší zrakové ostrosti) na očním pozadí, kde při tomto onemocnění dochází k hromadění buněčného odpadu. To může být očním lékařem pozorováno, jako malé body v oblasti žluté skvrny i celé sítnice.
Příčiny AMD nejsou ještě zcela objasněny, ale některé z rizikových faktorů již jsou známy:
- rodinná dispozice tohoto onemocnění
- světlá barva duhovky
- kouření
- vystavování oka nadměrnému slunečnímu záření
- sklerotické změny na cévách.
Z hlediska vzniku tohoto onemocnění je významné hlavně nedostatečné krevní zásobení makulární krajiny. Žlutá skvrna (makula lutea) obsahuje vysokou koncentraci dvou pigmentů: luteinu a zeaxantinu. Tyto karotenoidní pigmenty mají schopnost pohlcovat modré světlo. Právě modrá část světelného spektra je pro buňky sítnice zvlášť nebezpečná a může je poškodit. Čím je koncentrace pigmentů v buňkách sítnice vyšší, tím je i lepší její ochrana.
U tzv. suché formy senilní makulární degenerace se při léčbě podává vitamin E, C a rutin.
Šedý zákal (katarakta)
Katarakta je onemocnění očí, které je nejčastějším důvodem slepoty starších lidí. Katarakta vzniká tehdy, když vlivem oxidace bílkovin přítomných v oku, dochází ke ztrátě průzračnosti oční čočky. V pokročilých případech tohoto onemocnění se čočka operativně vyjme a nahradí se čočkou umělou.
Některé rizikové faktory mohou zvyšovat nebezpečí vzniku katarakty. Patří k nim: diabetes, kouření, intenzivní UV záření a znečištěné ovzduší.
Bylo zjištěno, že zvýšený přívod antioxidačních vitaminů, jako je vitamin C a E, může oddálit, nebo působit preventivně proti oxidativnímu poškození oční čočky. Také vyšší příjem karotenoidů luteinu a zeaxantinu nás může před vznikem katarakty chránit.
Šeroslepost
Nedostatek vitaminu A se projevuje šeroslepostí. V Evropě se těžká šeroslepost v důsledku nedostatku vitaminu A prakticky nevyskytuje, protože evropská strava je bohatá na máslo, mléko, a sýry, které jsou zdrojem vitaminu A. Naproti tomu je toto onemocnění běžné u podvyživených žen a dětí v rozvojových zemích, jejichž hlavní složku stravy tvoří obilniny. Dodáním vitaminu A beta-karotenu (provitamin A) se normální vidění v případě lehké šerosleposti obnovuje. Pokud není šeroslepost včas diagnostikována a léčena, může další prohlubování nedostatku vitaminu A vést k úplné slepotě. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) je v rozvojových zemích více než 200 milionů lidí ohroženo šeroslepostí z nedostatku vitaminu A.
Diabetická retinopatie
Jednou ze zdravotních komplikací, která se ve
větší míře objevuje u diabetiků, je poškození očí, tzv. diabetická retinopatie. Příčinou tohoto onemocnění, které může vyústit ve slepotu, je dlouhodobé působení vysokých hladin glukózy na sítnici a makulu. To může poškodit krevní cévy vyživující sítnici. Dalším možným důvodem poškození očních cév je oxidativní stres, způsobený volnými radikály, který může vést až k narušení drobných očních žilek. Zvýšený přívod antioxidačně působících látek
(vitamin C a E, flavonoidy a selen) může snížit množství potenciálně škodlivých oxidačních zplodin v krvi a tím chránit sítnici a čočku před poškozením.
Postižení sítnice v důsledku hypertenze
U osob, které mají vysoký krevní tlak, se často setkáváme s poškozením sítnice. Při hypertenzi dochází k poškození cév sítnice, které se na očním pozadí projeví podle stupně postižení buď angiopatií nebo angiosklerózou. Při třetím stadiu hypertenze mají změny na sítnici charakter těžkého poškození - retinopatie až neuroretinopatie.
Při ochraně cév a prevenci hypertenze se mohou také uplatnit již zmíněné antioxidační vitaminy (vitamin E a C) a dále selen, zinek a beta-karoten.
Přejít na 2. díl tohoto tématu.
Přidat nový komentář