Dlouhá zima se podepsala na psychice většiny lidí. Mnohé z nich sužují navíc i zdravotní problémy.
Dlouhá zimase podepsala na psychice většiny lidí. Mnohé z nich sužují navíc i
zdravotní problémy. Většina lidí se dokáže problémů souvisejících s přelomem dvou ročních období vypořádat sama, ale některé nejzávažnější potíže vyžadují odbornou pomoc. V prvním případě jde zejména o
pocit únavy, nedostatek energie, větší potřebu spánku, občasnou rozmrzelost, v druhém vážnějším třeba o problémy s imunitou projevující se častými infekcemi nebo
o problémy psychické vrcholící až depresemi.
Ač se mluví o jarní únavě, ve skutečnosti jde o překonání vyčerpanosti ze zimy, letos mimořádně dlouhé. Možná to zní paradoxně, ale psychologové doporučují, aby lidé s nástupem jara zpomalili, místo toho, aby se snažili rychle stihnout vše, co dosud třeba kvůli únavě nezvládali. „Lidská psychika funguje trochu jako kyvadlo a lze ji snadno vychýlit z rytmu. Když se někdo bude snažit pořád udržet v rychlém tempu, bude na tom nakonec hůř než ten, kdo na čas zpomalí, aby nabral sil,“ vysvětluje psycholog David Gruber.
Dalším pomocníkem, díky kterému se dají překonat zmíněné potíže, je lehčí a přitom zdravější jídelníček. Po dlouhé zimě lidem nezřídka chybějí vitaminy a minerály, proto je vhodné snažit se je do jídelníčku dostat, v případě vážnějšího nedostatku připadají v úvahu i doplňky stravy. Citelný bývá zejména nedostatek vitaminu C. Jezte více zeleniny, hutná zimní jídla nahraďte odlehčenými variantami a saláty.
Také pohyb může pomoci překonat dlouhodobý pokles výkonnosti. Pohybujte se pokud možno venku, protože přibývající sluneční paprsky mají na lidské zdraví pozitivní vliv. Jednak přispívají k tvorbě vitaminu D a navíc přímo zlepšují náladu tím, že podporují tvorbu hormonu serotoninu, jeho nedostatek se projevuje smutkem, v těžkém případě dokonce depresemi.
Jarní únava je do jisté míry daní za moderní životní styl, protože zatímco dříve naši předci v zimě kvůli nedostatku světla a nemožnosti práce venku přirozeně zpomalili, nyní lidé pracují i žijí ve stejně vysokém tempu celý rok. A k tomu často zapomínají odpočívat.. Pocit únavy zvyšuje také nedostatek spánku - proto obzvláště v tomto období není žádoucí snažit se zkracovat noci a chodit kvůli práci nebo zábavě pozdě spát.
Zatímco s nejzávažnějšími projevy jarní únavy je dobré zamířit k lékaři, většinu obtíží mohou lidé zvládnout sami. Vyplatí se však, když své psychice trochu pomohou. "Doporučuji jim představovat si třeba jaro a teplé dny v reálném čase," radí psycholog David Gruber. To znamená, nikoli vyvolat si letmé vzpomínky, ale pokud máte třeba oblíbenou cyklotrasu, která vám zabere hodinu, představujte si celou hodinu, jak s se po ní pomalu ubíráte a vybavujte si vše, co vás na cestě potkává. "Chce to čas a zklidnění se, ale je to hodně účinné," tvrdí psycholog.
Přidat nový komentář