Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Ne každý je pro pozorování slunce vybaven speciálními brýlemi - nikoli slunečními, ty nestačí! Proto odbornici radí i to, jak si vypomoci z domácích zdrojů:
svícený temný rentgenový snímek: jeho temná, tedy neozářená část je dostačující, nesmí být ale poškrábaný, pak by propouštěl a nebyl by bezpečný. Pokud ho máte, lze ho vystřihnout do kulatého tvaru a přiložit k objektivu dalekohledu.
Vyvolaný osvícený negativ: musí být natolik černý, abyste při pohledu přes něj viděli v rozsvícené žárovce jen rozžhavené vlákno.
Magnetický kotouč z diskety: i to je metoda pro krátkodobé pozorování.
Všechny zmíněné metody jsou vhodné na to, abyste na slunce podívali krátce. Pokud chcete pozorovat zatmění dlouhodobě, raději zajděte na nejbližší hvězdárnu. Pamatujte také, že při pozorování slunce dalekohledem se vám do oka dostane několikanásobně více slunečního světka, než když ho pozorujete pouhým okem!