Odborníci na výživu a lékaři stanovují tzv. doporučené výživové dávky, které určují množství energie, základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů), vitaminů a minerálních látek, které organismus v určitém věku a při určitém fyzickém výkonu potřebuje.
Odborníci na výživu a lékaři stanovují tzv. doporučené výživové dávky, které určují množství energie, základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů), vitaminů a minerálních látek, které organismus v určitém věku a při určitém fyzickém výkonu potřebuje. Tyto dávky se stanovují na základě lékařských poznatků a odrážejí specifické výživové požadavky obyvatel zemí, ve kterých vznikly.
Problémem však zůstává, že většina lidí nedokáže tyto údaje uváděné v gramech, miligramech a joulech převést do praxe. Každý den vážit jednotlivé potraviny a odhadovat kolik je v nich vitaminů, je prostě nereálné. Navíc je každý člověk individualita a požadavky na výživu stejně starých lidí se mohou velmi výrazně lišit.
Obecně platí určité zásady, které lze shrnout do následujících bodů:
- Jezte pestrou stravu, nedodržujte jednostranné diety a nevyhýbejte se žádné skupině potravin. Čím pestřejší a rozmanitější bude vaše strava, tím větší šanci máte, že váš organismus dostane vše, co potřebuje.
- Měřítkem dodržení potřebné kalorické hodnoty stravy je vaše hmotnost. Pokud vážíte zhruba pořád stejně, znamená to, že vaše energetická bilance je v pořádku. Pokud vaše váha pomalu, ale nezadržitelně stoupá směrem vzhůru, omezte tučná jídla a sladkosti.
- Nejezte příliš mnoho tuků, zejména živočišných, např. tučné maso, uzeniny, smetanu. Mají velkou energetickou hodnotu a navíc obsahují cholesterol.
- Omezte spotřebu rafinovaného cukru, tj. sladkostí, sušenek, dortů, šetřte cukrem při pečení koláčů, atd.
- Dopřejte si denně nejméně tři porce ovoce a tři porce zeleniny.
- Pijte často a pravidelně, přednost má kvalitní voda, ochuťte ji ovocnou šťávou. Střídejte minerální vody, ovocný a zelený čaj. Jedna sklenička vína nebo piva po večeři vám neuškodí, vynechte tvrdý alkohol.
- Myslete na dostatečnou konzumaci vitaminů a minerálních látek. Mějte na paměti, že skladováním a kulinářskou úpravou se vitaminy ničí, dejte proto přednost syrovému ovoci a zelenině.
- Pokud ze zdravotních či jiných důvodů nemůžete jíst vše, doplňte chybějící látky potravními doplňky. Pokud např. nepijete mléko a nejíte mléčné výrobky, kupte si v lékárně preparát s vápníkem. Pokud nejíte maso, je nutné doplnit železo, vitamin B12 a pravděpodobně i zinek.
Přidat nový komentář