Název onemocnění je mírně zavádějící, protože se jedná spíše o chronické dráždění postranních nehtových valů příliš širokým nehtem. Nejčastěji se vyskytuje na palcích dolních končetin ale nacházíme ho i na ostatních prstech dolních a výjimečně i horních končetin...
Co to je?
Název onemocnění je mírně zavádějící, protože se jedná spíše o chronické dráždění postranních nehtových valů příliš širokým nehtem. Nejčastěji se vyskytuje na palcích dolních končetin ale nacházíme ho i na ostatních prstech dolních a výjimečně i horních končetin.
Jaká je příčina?
Zarůstající nehty se nevyskytují u lidí, kteří nenosí boty, takže je možno říci, že ke vzniku onemocnění je vždy nutný zevní tlak někdy až příliš těsné obuvi. Často se udává jako příčina nesprávné zastřihávání nehtu. Ten je nutno zastřihávat nikoli do oblouku ale do roviny.
Přesto i u pacientů kteří si nehet zastřihávají správně, se může onemocnění objevit. Zevní tlak na nehet způsobuje jeho zatlačení do nehtového valu který se tímto po čase poraní natolik, že umožní vniknutí infekce a vznik zánětu, se kterým pacienti pak vyhledají lékaře. Druhým důvodem je příliš široká nehtová ploténka, ze které nehet vyrůstá. Pokud není při chirurgickém zákroku ošetřena, onemocnění recidivuje.
Jak se onemocnění pozná?
Většinou snadno. Nachází se bolestivé zarudnutí, otok a zduření postranního nehtového valu, někdy s hnisavým výtokem zpod nehtu. Při delším trvání se může v oblasti postranních nehtových valů zmnožit zánětlivá (tzv. granulační) tkáň, která je růžová až červená a na pohmat krvácející.
Jak se onemocnění léčí?
Vždy je možné zkusit konzervativní postup, Zklidňující koupele v odvaru z heřmánku nebo řepíčku mohou stav zlepšit.Důležité je i dbát o správné zastřihávání nehtu a doporučuje se ještě pod okraj zarůstajícího nehtu vkládat smotek gázy namočený v desinfekčním roztoku, aby se nehet mírně nadzdvihl a nedráždil nehtový val.
Většinou se však onemocnění vrací a bývá nutné chirurgické řešení. Provádí se v místním umrtvení a existuje několik druhů zákroků. Prosté odstranění nehtu bez ošetření nehtového lůžka není přípustné. Vždy je nutné odstranit postranní část nehtové zárodečné ploténky, která je příliš široká. Provádí se buď tzv. chemická ablace, kdy se snese pouze zarůstající okraj nehtu a nehtová ploténka se zárodečnými buňkami ze které nehet vyrůstá se poleptá argentnitrátem (lapis) nebo koncentrovaným fenolem. Nebo se klasickým způsobem zarůstající část nehtu i s příslušnou zárodečnou ploténkou vyřízne a vzniklý defekt sešije. Vždy se však odstraňuje pouze část nehtu. Celý nehet se odstraňuje výjimečně.
Je však nutno podotknout že i po správně provedeném chirurgickém zákroku se v určitém procentu případů onemocnění vrací.
Závěrem
Zarůstající nehet je někdy úporně se vracející strastí pacienta a bývá chirurgy podceňován. Správné ošetření takovéto "maličkosti" je však pro pacienta někdy opravdovým vysvobozením.
Přidat nový komentář