Bolest ucha se v dětském věku objevuje relativně často. Nejčastěji je vyvolána zduřením sliznice zevního zvukovodu nebo středoušní dutiny při zánětu.
Zarděnky neboli rubeola patří mezi běžná infekční onemocnění dětského věku doprovázené vyrážkou a horečkou.U nás se dnes díky plošně zavedenému očkování (v r. 1986) setkáváme jen s velmi ojedinělými případy.
Jedná se o virové onemocnění, jeho původcem je virus zarděnek (rubivirus). Původcem je virus, přenos nastává kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s nemocným. Inkubační doba onemocnění je 2 až 3 týdny. Nakažlivost zarděnek je dlouhá, začíná již týden před propuknutím nemoci a trvá pak ještě týden od objevení vyrážky. Zarděnky mají obvykle mírný průběh, mnohdy proběhnou zcela bez příznaků. Po prodělání onemocnění zůstává dlouhodobá, pravděpodobně celoživotní imunita. Zatímco pro běžnou populaci zarděnky nepředstavují závažné riziko, velmi nebezpečné jsou pro těhotné ženy, protože virus se šíří přes placentu na plod a způsobuje jeho závažné poškození.
Příznaky zarděnek
Onemocnění obvykle začíná zduřením uzlin vzadu na šíji a za ušima, horečkou, následně se objevuje drobounce skvrnitá až pupínková růžovočervená vyrážka, která začíná v obličeji a postupuje na krk a trup. Na končetinách bývá méně výrazná. Nemoc provází i zánět horních cest dýchacích a zánět spojivek. U dospělých se můžeme setkat s bolestí kloubů, bolestí hlavy, průjmem, zimnicí a celkovou únavou. Onemocnění může probíhat i skrytě (pacient nemá žádné příznaky ani vyrážku, ale je plně nakažlivý).
Komplikace onemocnění jsou vzácné, patří mezi ně bolesti a záněty kloubů (spíše u mladých žen, postiženy jsou drobné klouby), dále onemocnění krve, jater či velmi vzácně encefalitida (zánět mozku).
Pokud máte podezření na onemocnění zarděnkami, lékaři nejdřív zavolejte, abyste zamezili šíření viru. Po potvrzení nemoci je nutné se povinně ohlásit a zůstat v izolaci po dobu jejího průběhu.
Zarděnky a těhotné ženy
Nemoc představuje závažné riziko pro gravidní ženy především v prvních měsících těhotenství, kdy je riziko poškození plodu až 50 %. Virus může vyvolat potrat nebo nevratně poškodit orgány plodu a zanechat dítěti trvalé následky (nejčastěji srdeční vady, slepota, hluchota). Postižení mozku má za následek mentální retardaci.
Proto je důležité, aby těhotné ženy byly chráněny očkováním, které je v ČR povinné. Pokud nastávající maminka byla v dětství očkována nebo prodělala zarděnky, měla by být proti nim imunní. Pokud si není jistá, může si u svého lékaře nechat zkontrolovat hladinu protilátek.
Léčba zarděnek
Léčba je ve většině případů pouze symptomatická. Spočívá v podávání léků na snížení teploty, dostatku tekutin a klidu na lůžku.
Prevence onemocnění zarděnkami
Jedinou prevencí je očkování. V ČR je povinné očkování proti zarděnkám (rubeole) v rámci kombinované vakcíny, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek (MMR vakcína, trivakcína). První dávku podává pediatr po dosažení 13. měsíce věku, přeočkování je pak v 5 letech. Je možné očkovat i v dospělém věku. Ochrana je dlouhodobá.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!