Zápal plic si můžete uhnat i kvůli častému stresu. Poznáte ho podle teploty, pocení, kašle, schvácenosti a bolestivého dýchání. Tyto příznaky se mohou objevit bez varování, náhle. Pokud je podceníte a nepůjdete k lékaři, mohou mít smrtelné následky. „Neléčený zápal plic totiž skončit otravou krve, selháním životně důležitých orgánů i dokonce i smrtí,“ varuje doc. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., primářka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice
Mohou pacienti zaměnit zápal plic s jinou chorobou?
„Samozřejmě ano. Základním příznakem jsou teploty, pocení, kašel a schvácenost, někdy mohou být bolesti na prsou vázané na nádech, někdy může být vykašlávání krve. Pokud jsou příznaky typické, tak obvykle záměna nehrozí. Podobné příznaky se však mohou objevit u nádoru plic, zánětu pohrudnice, tuberkulózy, plicní embolie a jiného zánětu v těle. Vyšetření lékařem, rentgen hrudníku a výsledky krevních testů však většinou poukáží na správnou diagnózu. Zápalu plic obvykle předchází vyčerpání fyzické, či psychické, stres a "chřipkové" onemocnění. Někdy jsou však jeho příznaky náhlé a přicházejí z plného zdraví.“
Jsou důsledky neléčeného zápalu plic vážné?
„Neléčený zápal plic může vyústit v otravu krve, selhání životně důležitých orgánů a smrt.“
Mají někteří lidé k zápalu plic sklony, jsou náchylnější?
„Ano, jde o jedince s poruchami imunity, ať už vrozenými, či získanými – například při nádorových onemocněních, léčbě léky potlačujícími imunitu, těžké cukrovce, ledvinném selhání a dialýze. Vliv má jistě i životní styl - snáze dostanou zápal plic alkoholici, kuřáci, lidé trpící chronickým stresem či podvýživou.“
Jak zápal plic léčíte?
„Zápal plic je léčen tradičně antibiotiky, kterých je k dispozici velká škála. V případě těžkého stavu je ještě potřeba léčba k podpoře životních funkcí, případně umělé dýchání. Nic převratně nového v léčbě není.“
Existuje očkování proti tomuto onemocnění?
„Očkování proti některým původcům zápalu plic má cenu v rizikových populacích, například očkování proti pneumokoku u rizikových děti a starých lidí v domovech sociální péče.“
Přidat nový komentář