Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.
Toto onemocnění může vzniknout, pokud po koupání zůstává v zevním zvukovodu delší dobu voda, což umožňuje pomnožení přítomných patogenních bakterií s následným postižením kůže zvukovodu. Onemocnění má zřetelný sezónní výskyt s vrcholem v letních měsících roku. Postihuje všechny věkové skupiny, ale častěji se vyskytuje u dětí a mladých lidí, toto ale pravděpodobně souvisí s jejich výraznými aktivitami ve vodě na rozdíl od starších věkových skupin.
Čtěte také: Záněty středního ucha mohou ohrozit sluch i vyjadřování dětí - jak jim předejít?
Zánět zevního zvukovodu může vzniknout ze dvou příčin
1. Zánětlivá reakce
Uvnitř zvukovodu je klasická kůže, podobná té, která pokrývá povrch celého těla, ale velmi tenká a za určitých okolností náchylná k zánětům. Zvukovod je úzký prostor, ve kterém relativně snadno uvízne například voda při koupání, šampon při mytí vlasů či nečistoty (prachové částice), a kůže uvnitř se tak může zanítit, event. reagovat alergicky. Zánět zvukovodu je velmi bolestivá záležitost – kůže zduří, a vzniká tak velký tlak, který pacientovi nedovolí ani usnout.
2. Ucpání zvukovodu mazem
Ve zvukovodu se nachází mazové žlázky, které tvoří ušní maz. Pohybem transportního mechanismu kůže je maz dopravován do vchodu zvukovodu. Jestliže je transport mazu porušen, maz ve zvukovodu zůstává, brání správné funkci bubínku, a pokud není odborně odstraněn, může dojít k utvoření mazové zátky a zhoršení sluchu a následně až k zánětu zvukovodu. Lidé, kterým maz trvale zůstává ve zvukovodu, by měli čas od času navštívit lékaře ORL a nechat si maz odborně odstranit.
Čtěte také: Ušní maz a problémy s ušními zátkami
Příznaky zánětu zvukovodu
- výrazná až extrémní bolestivost
- pocit zalehlého ucha
- svědění
- zarudnutí
- otok zevního zvukovodu, případně s hnisavým sekretem
V některých případech je těžké rozhodnout, zda se jedná o zánět zvukovodu, či o zánět středního ucha. Hlavním ukazatelem pak je, jestli pacient špatně slyší - zánět středního ucha se totiž mj. projevuje zhoršením sluchu. Záněty se však nezřídka objevují současně – zánět zevního zvukovodu přejde na zánět středního ucha a naopak.
Léčba
Je potřeba ihned zajít k lékaři, který nasadí účinnou léčbu, pravidelné proplachování ucha, popřípadě antibiotickou mast. Pokud se jedná o zánět z důvodu uzavření sluchovodu mazovou zátkou, provede odborné odstranění mazu. S bolestí pomohou běžná analgetika.
Čtěte také: Je chyba čistit si uši jako když se láduje kanón
Preventivní opatření
Doporučuje se používat koupací čepici nebo speciální plavecké špunty do uší, po koupání uši důkladně vysušit, případně „vodu v uchu“ nakloněním a třepáním hlavy odstranit. V neposlední řadě je důležité vyhnout se koupání v znečištěné vodě.