Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pokud jste tedy v létě cítili popisované příznaky a navštívili lékaře, který vám předepsal léky a doporučil kompresní punčochy, je důležité v této léčbě vytrvat. Pokud jste se k lékaři nedostali a příznak jste se snažili přehlížet, potom je nyní nejvyšší čas na návštěvu, díky které připravíte své nohy na léto. Příznaky se s vyššími teplotami s velkou pravděpodobností vrátí a budou horší než dříve. Zánět žil, který je jejich důvodem, za rok jistě postoupil.
Čtěte také: Jak hradí pojišťovna operaci křečových žil
Letními otoky nohou to začíná, metličkami a křečovými žilami pokračuje, ale zdaleka nekončí
Těžké a otékající nohy jsou už jasným signálem chronického žilního onemocnění (CVD – z angl. Chronic Venous Disease). Jeho základem je narušení funkce žilních chlopní, které vede ke vzniku dlouhodobého zánětu žil. Jednosměrné chlopně, které jsou součástí žil dolních končetin, mají za úkol umožnit průtok krve pouze směrem z nohou zpět nahoru. Pamatujete, jaké to je, když máte dlouho nohu přes nohu, a potom vám začne tlačit a musíte rychle změnit polohu? Při chronickém žilním onemocnění se takto vaše nohy cítí téměř pořád. Kvůli tomu, že chlopně nemohou správně pracovat, zůstává krev v žilách. Pomoci s tím, aby se dostala zase nahoru, může i svalová pumpa, která je spojená s pohybem svalů nohou. To je důvodem, proč chůze a studená sprcha otoky a další příznaky zlepšují.
Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil
Zánět v žilách
Pokud dojde k rozšíření žil, chlopně nemohou správně plnit svou funkci (vzniká mezi nimi příliš mnoho místa) a dochází k tomu, že krev zůstává v žilách. Následkem jsou otoky, další rozšiřování žil (křečové žíly) a žilek (metličky), ukládání tmavého pigmentu (kožní změny) i zhoršená schopnost hojení (bércové vředy).
Na lékaře není nikdy příliš brzy
Chronické žilní onemocnění si většina z nás spojuje s tzv. metličkami nebo křečovými žilami, to znamená s projevy, které jsou vidět. Je však třeba si uvědomit, že zánět se rozvíjí už v tzv. nultém stadiu, které – kromě „pocitových příznaků“ – dosud nezahrnuje viditelné známky žilního onemocnění. Zatímco v ostatních vyspělých zemích je návštěva lékaře při prvních nepříjemných pocitech nohou běžná, v České republice čekáme nejčastěji až na křečové žíly. To je ale již pozdě.
„Křečové žíly znamenají již velmi silné volání našich nohou o pomoc. I při dodržování preventivních opatření již křečové žíly nezmizí. Proto je tak důležité jim předcházet a zachytit chronické žilní onemocnění co nejdříve. Vhodný čas na návštěvu odborníka je tak již při prvních subjektivních příznacích, v nultém stadiu,“ varuje MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., dermatoložka působící v Dermal Centre Mělník.
Chronické žilní onemocnění je nezbytné začít řešit od samého začátku. Jedině tak lze zastavit, nebo aspoň výrazně oddálit přechod do dalších stadií, ve kterých je člověk nucen se potýkat se závažnými zdravotními následky.
Čtěte také: Nejmodernější metoda léčby křečových žil pomáhá okamžitě a bezbolestně
Jak pečovat o své nohy?
Nemusíte jezdit do lázní nebo chodit na masáž, abyste o své nohy pečovali. Stačí dodržovat několik zásad a vaše nohy budou připraveny na léto.
- Aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala, je nutné zapojit svaly. Pomohou procházka i speciální cvičení na protažení nohou.
- Už při prvních příznacích (nohy jako z olova, otékání) si naplánujte návštěvu u praktického lékaře – ten vás případně pošle na další vyšetření, doporučí či předepíše léky (venofarmaka). Jejich výhodou je, že řeší podstatu chronického žilního onemocnění, zánět. Volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí.
- Vhodná obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí, jsou to pravé.
- Dejte lýtkům studenou sprchu nebo se projděte po Kneippově chodníku (střídavá chůze v ledové a teplé vodě), který je již často součástí městských bazénů.
- Kompresní pomůcky: chronické žilní onemocnění spočívá v rozšíření žil, kompresní punčochy pomohou žíly stlačit. Jejich výhodou je okamžitý efekt.
- Nezapomínejte na tzv. polohování. I když nám vždy říkali „nedávej nohy na stůl“, na tuhle radu zapomeňte a dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné.
Čtěte také: Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu
Operace řeší jen následek
Chronické žilní onemocnění je bohužel celoživotní, což znamená, že jeho léčba vyžaduje spolupráci lékaře a pacienta. I když volně prodejné mastičky a krémy mohou krátkodobě ulevit od příznaků, pouze lékař vám může doporučit léky řešící základ onemocnění. Ostatně, vždyť žíly potřebujeme celý náš život, proto je o ně třeba dlouhodobě pečovat. Je chybou si myslet, že trvalým řešením je operace spočívající v odstranění či uzavření nevzhledných křečových žil či metliček. Ta totiž neřeší příčinu, ale pouze následek. Proto je důležité, aby po případné operaci následovala změna životního stylu a dlouhodobá léčba venofarmaky, léky posilujícími žilní stěnu a podporující tak narušený žilní systém dolních končetin. Jen tak se snižuje riziko nových metliček, křečových žil a dalších zdravotních komplikací.
Více k tématu se dozvíte na www.zilniporadna.cz