Genitální bradavice jsou způsobeny lidskými papilomaviry (HPV). Jedná se o vysoce nakažlivou sexuálně přenosnou infekci, která způsobuje výskyt malých bradaviček v oblasti genitálií a v blízkosti řitního otvoru. Genitální bradavice sice nejsou život ohrožující choroba, ale mnohdy sebou nesou nepříjemné příznaky jako pálení, svědění, krvácení a bolest. Navíc toto onemocnění může mít zásadní vliv na sexuální život partnerů.
V urologické praxi se jedná o poměrně časté onemocnění mužské populace, které postihuje mladší i starší generaci. Samostatný zánět varlat vzniká spíše u dětí a bývá součástí virového onemocnění příušnic. V dospělé populaci, pak zánět na varlata přechází ze zánětem postiženého nadvarlete, kam se infekce dostává z močových cest.
Příčina onemocnění
Příčinou onemocnění bývají pohlavně přenosné mikroorganismy, především pak Chlamydia trachomatis a Ureaplasma. Infekce těmito patogeny jsou časté u sexuálně aktivních mužů, zvláště pak promiskuitních mužů. Tedy spíše v mladších věkových kategoriích. Ve starší generaci se na vzniku onemocnění může uplatnit zavedená cévka do močového měchýře, nedávná instrumentace v močových cestách, popřípadě jen zvětšená prostata, která zabraňuje úplnému vyprazdňování měchýře.
Nejčastější příznaky zánětu varlete
V naprosté většině případů se jedná o náhle vzniklé zvětšení i zatuhnutí varlete, které je provázeno zvětšením poloviny šourku. Kůže šourku na postižené straně bývá napjatá a zarudlá. Zánět varlete často je doprovázen výraznou bolestivostí postiženého orgánu, bolest může vystřelovat do třísel či podbřišku. Velice často jsou tyto příznaky podpořeny rozvojem teplot. Při těchto příznacích je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
Co vás čeká u lékaře
Lékař nejprve odebere podrobnou anamnézu, následně pohledem a pohmatem vyšetří genitál, včetně palpačního vyšetření prostaty přes konečník. Následuje ultrazvukové vyšetření, díky kterému je možné vyloučit nebo potvrdit zánět – postižené varle/nadvarle bývá zvětšené, prosáklé, se zvýšeným prokrvením. Neméně dležité je vyšetření vzorku čerstvé moči, která se dále hodnotí pomocí testovacích papírků, případně laboratorně nebo mikroskopem. Při podezření, že je v moči zánět, může ji lékař dále odeslat ke kultivaci, při níž se současně zjišťuje i citlivost dané bakterie k jednotlivým antibiotikům, což je velice cenná informace pro další léčbu.
Léčba zánětu varlete
Většinou se postupuje od konzervativních metod k metodám radikálním. Samozřejmě záleží na pokročilosti infekce v době diagnózy, celkovém stavu pacienta a dalších faktorech, jako je věk a další pacientova onemocnění.
Léčba zpravidla začíná podáváním antibiotik, kterou lze následně upravit dle výsledku citlivosti bakterie vykultivované z moči. K antibiotické léčbě se přidávají léky tlumící zánětlivou reakci a dále léky na snížení teploty a zmírnění bolesti. Při velké bolesti varlete je možné provést opich semenného provazce anestetikem. Ten na čas zbaví pacienta silné bolesti.
Pokud se lokální nález i přes léčbu nelepší, nebo je již z prvního vyšetření je patrné, že se jedná o pokročilý nález, je možné podávání antibiotik do žíly během pobytu v nemocnici. Pokud vám tedy lékař doporučí hospitalizaci, neodmítejte ji.
Základem úspěchu léčby je dodržování přísného klidového režimu na lůžku, genitál je vhodné podkládat a ledovat. Sexuální abstinence je samozřejmostí. Doporučuje se nosit supenzor nebo podobně upnuté spodní prádlo.
Pokud jsou vyčerpány možnosti farmakologické léčby a nedojde ke zlepšení nálezu, nastupují metody operační. V tomto případě chirurgické odstranění varlete a nadvarlete.
Zdroj: www.cus.cz