Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Zánět spojivek

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 34858x )

Zánět spojivek je nejčastější oční choroba.

shutterstock.com

Co je to zánět spojivek? Definice tohoto onemocnění vyplývá již ze samého názvu. Jedná se o nejčastější oční chorobu.

Jak a proč vzniká?

Spojivka je tenká slizniční blanka, která pokrývá vnitřní plochu víček , vytváří horní a dolní spojivkový přechodný záhyb, přechází na bělmo oka a kryje jeho přední část až k okraji rohovky. Vzhledem k této lokalizaci je vystavena působení vlivů zevního prostředí, které za určitých okolností mohou způsobit její zánětlivé postižení.

Z hlediska vyvolávající příčiny můžeme rozdělit záněty spojivky na infekční a neinfekční.

Infekční: jsou vyvolány bakteriemi, viry nebo plísněmi (ty plísňové jsou vzácné, vyskytují se v naprosté většině u celkově vážně nemocných pacientů s oslabenou imunitou a tvoří speciální problematiku přesahující rámec této informace. Proto bude dále pojednáváno pouze o virových a bakteriálních).

Neinfekční příčiny: Alergické (na alergickém podkladě), toxicko-iritativní (na podkladě dráždění různými chemickými látkami z vnějšího prostředí), fyzikální (UV záření-sváření, horské slunce v těchto případech bývá postižena i rohovka) a zvláštní skupinu tvoří záněty spojivek při jiném, například kožním, onemocnění (Acne rosacea, pemfigus a další). Nezřídka bývá příčinou chronického dráždění spojivky a rohovky snížená tvorba slz.

Jak se projevuje?

Zánět spojivek se projevuje především různými nepříjemnými pocity v oku, jako je dráždění, pálení, tlačení, řezání, svědění nebo pocit cizího tělíska. Je zvýšená citlivost na světlo (světloplachost). Spojivka bývá většinou překrvená, někdy zduřelá, oteklá. časté je zvýšené slzení a výtok sekretu hlenovitého nebo hnisavého charakteru. U infekčních zánětů mohou být zvětšeny i regionální mízní uzliny.

Při různých typech zánětu bývají jednotlivé příznaky vyjádřeny různě intenzivně, některé mohou chybět jiné naopak převládat. Například pro alergické záněty je typické intenzivní svědění a v akutních případech otok spojivky. Pro bakteriální hojnější hnisavý výtok. Při virových, kdy je často spolu se spojivkou postižena i rohovka, bývá silné dráždění, slzení, pocit "písku v očích" a světloplachost, podobně jako při postižení z UV záření. Uvedené příklady jsou samozřejmě pouze orientační, každý zánět se může svým průběhem v jednotlivých případech značně lišit a určení příčiny nemusí být jednoduché ani pro oftalmologa.

Podle průběhu rozlišujeme dále záněty akutní a chronické. Akutní vznikají v poměrně krátké, časově ohraničené době a do jednoho až několik týdnů odeznívají. Chronické obtěžují pacienta dlouhodobě, řádově měsíce až roky, někdy i po většinu života. Intenzita obtíží většinou v určitých časových úsecích kolísá. Příčinu se často nedaří odhalit a právě tato vleklá spojivková dráždění bývají i největším problémem léčebným. Zrak pacienta sice neohrožují, značně mu však znepříjemňují život.

Jak se léčí

Léčba závisí na charakteru, intenzitě a vyvolávající příčině zánětu. Léků užívaných místně ve formě kapek, roztoků a mastí nebo celkově jako tablety nebo sirup je velké množství, a indikace většiny z nich patří do rukou lékaře. Proto zde jejich názvy budeme jako příklad uvádět pouze tehdy, pokud jsou volně dostupné k zakoupení v lékárně a je možno je v lehčích případech užít v rámci samoléčby.

Čtěte také: Nemoci očí

Infekční: lehké často odezní samy během několika dní, lze užít antiseptické kapky a masti (např. Ophthalmo-Septonex) nebo výplachy (Ophtal). U těžších užíváme antibiotika, v některých případech s kortikoidy, ve formě kapek anebo masti.

Alergické: antihistaminika lokálně ve formě kapek, většinou v kombinaci s látkami zužujícími spojivkové cévky (např. Sanorin-analergin), i celkově ve formě tablet nebo sirupu. V těžších případech možno doplnit krátkodobě slabými kortikosteroidy v kapkách. Někdy se osvědčuje cromoglykát, který specifickým způsobem zasahuje do mechanismu alergické reakce.

Záněty na podkladě podráždění látkami z vnějšího prostředí (kouř, prach, agresivní výpary): lehčí opět odeznívají spontánně, v rámci samoléčby lze použít kapky snižující překrvení spojivky a zmírňující tak obtíže (např. Evercil nebo Visine). Tyto léky by se neměly užívat pravidelně a dlouhodobě (max. 1-2 týdny). Na doporučení lékaře lze v závažnějších případech aplikovat i kortikoidy. Někdy, zvláště při pocitu sucha v očích, se osvědčují kapky označované jako"umělé slzy", (např. Lacrisyn) , ty jsou také lékem první volby při zánětech rohovky a spojivky z nedostatečné tvorby slz.

Při zánětech z UV záření doporučujeme antiseptickou mast (O-Septonex) v závažnějších případech mast s antibiotiky.

Závěrem bychom ještě jednou rádi upozornili, že problematika zánětů spojivek a jejich léčby je rozsáhlá, zde byl uveden pouze krátký neúplný orientační přehled a bližší informace poskytne lékař nebo lékárník.

Prevence

U infekčních zánětů dbát hygienických pravidel, nemnout si nečistýma rukama oči, při mytí obličeje používat vlastní ručník. Zvlášť důsledně postupovat při výskytu infekčního zánětu v blízkém okolí (v rodině, na pracovišti apod.).

U alergických a dráždivých zánětů se snažit vyhnout kontaktu s látkou vyvolávající obtíže nebo se vyvarovat pobytu v prostředí, kde často k podráždění očí dochází.

Při sváření, opalování se na horském slunci nebo pobytu ve vyšších nadmořských výškách, zvláště v zasněženém terénu při intenzivním slunečním svitu, používat kvalitní ochranné brýle.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
bronislav

visine je na pikaču, drahá sranda.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce