Epiglotitida je závažné život ohrožující onemocnění bakteriálního původu s hnisavým zánětem příklopky hrtanové. Vyvolavatelem onemocnění je téměř vždy bakterie Haemophilus influenzae. Onemocnění se vyskytuje v zimě, většinou postihuje děti mezi 2 - 5 lety, vzácněji ve školním věku.
Onemocnění začíná náhle, kdykoli během dne. Dítě má vysokou horečku i přes 39 °C, je schvácené, může mít i zimnici. Bledost bývá známkou výrazného dušení. Má silné bolesti v krku, nemůže polykat, má otevřená ústa a lehce vyplazený jazyk, odmítá pití, sliny mu vytékají z úst. Pro bolest v krku je kašel jen povrchní a opatrný. Hlas je spíše tichý, huhňavý. Dítě zaujímá aktivní polohu vsedě v mírném předklonu. Při poloze vleže se známky dušení značně prohlubují, výrazně zatahuje mezižebří. Při vyšetření krku můžeme vidět oteklou epiglotis (syndrom třešně), není vhodné vyšetření opakovat, aby nedošlo k uzavření dýchacích cest.
Onemocnění vyžaduje i při sebemenším podezření urgentní převoz do nemocnice tam, kde je možné provést zavedení dýchací trubice do průdušnice (tracheální intubaci). Dítě musí být umístěno na JIP. Nemoc má velmi akutní průběh a bez zajištění volných dýchacích cest může končit smrtí. Převoz dítěte je nutné zajistit v poloze vsedě, zbytečně s dítětem nemanipulovat, nepodáváme žádné léky. Pokud dojde k náhlé obstrukci dýchacích cest s dušením a namodralým zbarvením kůže ještě před hospitalizací, je nutné nouzově zabezpečit průchodnost dýchacích cest protětím vazivové membrány mezi chrupavkami krku.
Diagnóza vychází z klinického obrazu - vzhled dítěte, polykací obtíže, slinění, dušnost a vynucená poloha. Musíme zvažovat i aspiraci cizího tělesa v dýchacích cestách, jinou bakteriální infekci a v našich podmínkách vzácně záškrt. Dále se provádí vyšetření krve a kultivace bakterií z laryngeálního výtěru. Ten přichází v úvahu až po zajištění průchodnosti dýchacích cest.
Prognóza je závažná, onemocnění může končit smrtí dítěte.
V léčbě je nejnutnější bezprostřední zajištění průchodnosti dýchacích cest a antibiotická terapie s nitrožilní aplikací. Dále je indikována léčba kyslíkem, úprava vnitřního prostředí a dostatečný přísun tekutin, většinou nitrožilně.
Naštěstí je dnes již očkování proti hemofilové nákaze součástí základního očkování v prvním roce života dítěte. Starší děti lze očkovat za úhradu.
"\nPřevzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)
"Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.