Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Bakterie Streptococcus pneumoniae je nejčastějším bakteriálním původcem vyvolávajícim záněty plic. Případy, kdy pneumokok způsobí primární infekci, nejsou časté. Plně rozvinutou ji obvykle ve vyspělých zemích vidíme vzácně. Častěji nacházíme pochřipkovou pneumokokovou bronchopneumonii po přechozené a neléčené chřipce.
Začátek onemocnění bývá obvykle náhlý, s vysokou klesající a opět stoupající teplotou, třesavkou a zimnicí, kašlem s vykašláváním malého množství rezavého sputa. Později podle rozsahu zánětu je dýchání oslabené . U neléčené nemoci nebo u oslabených jedinců se rozvíjejí známky dechové nedostatečnosti s vysokými teplotami a delirantním stavem s následným prudkým poklesem teploty, s úzdravou nebo při dramatickém průběhu záhy dojde ke smrti. Tento průběh je v našich podmínkách poměrně vzácný, je však nutné, zvláště u malých dětí a v stařeckém věku, vědět o záludnosti této nemoci.
Diagnózu lze stanovit podle klinických příznaků, RTG snímků i laboratorně. Pneumokoky lze často izolovat z krve a sputa při odběru před zahájením léčby.
Včasné zahájení antibiotické penicilinové léčby zkracuje dobu onemocnění a snižuje i mortalitu.
V současnosti je dostupná vakcína, která snižuje riziko pneumokokové nákazy u rizikových skupin. Těmi jsou především pacienti s deficitem imunity (infikovaní HIV). V některých zemích Evropy lze očkovat děti mladší 2 let.
Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.