Dobry den, mam problem a potrebuji poradit. Uz nekolik let od zari do dubna beru antibiotika bud kazdy mesic, nebo ob mesic, vetsinou na krk, zacina to rymou a pak bolestma krku, zvetsenim mandli a je to takova bolest krku, ze jsem mesic nemohla ani jist nic polknout a na konci jazyku a v krku vsude same puchyrsky i na dasnich, boleni na pruduskach, spatne se mi dychalo i horecky jsem mela. Brala jsem snad 3 antibiotika a jedny chemoterapeutika po mesici a pul uz to bylo dobre a ted po mesici a pul se mi to opet vratilo. A zase beru antibiotika, Jenze mam prujmu, zvracim a je mi porad nevolno, nechut k jidlu atd... Kdyz jsem to rekla krcni a v bolestech jsem ji plakala v ordinaci, rekla mi ze mi da jine antibiotika a k tomu probiotika, ale nepomaha to stale. Tak 2 roky zpet mi delali gastroskopii a mela jsem zanet v zaludku a dali mi opet antibiotika. Ted mi rekli, ze trpim anginama, zanetem nosohltanu, streptokokama, stafilokokem a dalsima virama...delaji mi testy na CRP a porad je mam zvysene a o dost. Chtela bych se konecne vylecit a byt zdrava, ale bud mi prijde ze mi nejak extra pomoct nechteji nebo neumi, ale takhle zit nemuzu, jsem zeslabena a mam 10 mesicni dite a jak se mam v tom stavu o nej starat a tahat ho? Jsem z toho zoufala. Poradite mi nejakeho specialistu nebo co mam delat na koho se obratit. Dekuji a preji hezky den.
Nebakteriální faryngitida
Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy, často adenovirové, nelze opomenout u neočkovaných dětí i nákazu spalniček. Mohou se objevit puchýřky na mandlích i měkkém patře, pak mluvíme o herpangíně, která je enterovirového původu; pokud puchýřky a vřídky nacházíme i na jiných místech dutiny ústní, může se jednat o herpetickou infekci. Horečka provází tato onemocnění velice často a bývá vyšší u dětí než u dospělých. Často bývá zduření podčelistních uzlin.
Zánětlivá (exsudativní) faryngitida
Může být virového i bakteriálního původu. Z virových agens se mohou uplatnit viry EBV a CMV. Pro infekční mononukleózu svědčí pozvolný vzestup teploty s narůstajícími polykacími potížemi, zarudnutí a prosáknutí nosohltanu i tonzil. Na tonzilách se tvoří povláčky až souvislé povlaky, které jsou značně zbytnělé, mohou se v některých případech dotýkat ve střední čáře a působit i dýchací obtíže. Hlas je huhňavý, na měkkém patře nacházíme čárkovité petechie (Holzelovo znamení), někdy prosáknutí víček (Bassův příznak). Značné zduření krčních, ale i dalších lymfatických uzlin, objektivně ještě nacházíme zvětšení jater a sleziny. Onemocnění může být provázeno skvrnitou vyrážkou, zejména tehdy, jestliže byl podáván některý z aminopenicilinů.
"\nPřevzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)
"
Přidat nový komentář