Nejdůležitější je hygiena, žádná promiskuita a chráněný sex. Na bylinky si každý může dojít do přírody, místo povalování se u PC. Brusinky totiž rostou v lese a přeslička různě např. u polních cest.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Urologické obtíže stále patří mezi témata, o kterých se stydíme otevřeně mluvit, a nebo se je mnohdy snažíme přehlížet. Zánět močového měchýře je přitom velmi nepříjemným onemocněním, které je nutné léčit co nejdříve, abychom zabránili jeho přechodu do chronického stadia.
Co způsobuje zánět močového měchýře?
Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem různých bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakterií Escherichia coli, která se dostane z konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře. Proto musí ženy při wc hygieně velmi dbát na utírání zepředu dozadu, aby zabránily zavedení bakterie z jejich střeva do močové trubice. Velmi často bývá příčinou zánětu močových cest i neléčená infekce v pochvě
Jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře?
- Naléhavost močení, i když je močový měchýř prázdný.
- Pálení či bolesti při močení.
- Časté močení.
- Bolest v podbřišku, resp. pocit plnosti a tlaku.
- Příležitostně krev v moči.
Stadia zánětu
Zánět močových cest a měcháře je velmi nepříjemný, ale pokud ho zachytíte včas a dobře ho léčíte, není nebezpečný. Hodně záleží na tom, v jaké fázi se nachází.
Akutní forma - vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji i podle nepříjemné bolesti. Stejně rychle, jako nastoupila, při vhodné léčbě i stejně rychle ustupuje.
Chronická forma - jde o dlouhodobý a neustále se opakující stav. Bolest není tak výrazná, ale trvá déle. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace v celém vylučovacím systému a dokonce problémy s ledvinami.
"Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny. Infekce močových cest patří k nejčastějším důvodům, pro které Vám praktický lékař nasadí antibiotika," říká MUDr. Tomáš Marada.
Užitečné rady
- Je důležité dostatečně pít. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
- Během močení by se měl měchýř vyprázdnit úplně. Není dobré sedět na wc ohnutý dopředu a číst si. Na záchodě bychom si měli naopak sednout dozadu a opřít se o zeď. Tato pozice je vhodnější pro zajištění úplného vyprázdnění močového měchýře.
- Nosit teplé oblečení na spodní části těla.
- Po dobu léčby zánětu močového měchýře se doporučují brusinky, ale i speciální probiotika. Tato jednoduchá přírodní léčba může přispět ke snížení četnosti opakovaných zánětů. Brusinky působí tak, že brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tak zabydlování infekci.
- Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.
- Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu trpí infekcemi močového ústrojí častěji.
Přečtěte si také: Při zánětu močového měchýře nepijte kávu
Kdo je v největším ohrožení?
- Ženy či dívky, které nedodržují správnou wc hygienu.
- Těhotné ženy.
- Lidé s vrozenou deformitou v močovém systému.
- Muži se zvětšenou prostatou.
- Mladí lidé mající nechráněný pohlavní styk.
Pokud chcete vědět o infekci močových cest víc, rozhodně si přečtěte článek Akutní a chronické močové infekce.
Budeme také rádi, jestliže nám své zkušenosti se záněty močových cest sdělíte - k dispozici je vám diskuse.
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Přidat nový komentář