Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
Zánět močového měchýře je u žen poměrně časté onemocnění. Na vině je anatomická stavba ženského močového ústrojí – v porovnání s muži mají ženy kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět.
Čtěte také: Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví
Příznaky zánětu močového měchýře
- časté a bolestivé močení
- časté nucení na močení (intervaly až 10–20 min)
- bolestivé nutkání na močení
- pocit pálením a řezání při močení doznívající chvíli po vymočení
- řezavá bolest vystřelující na hráz a do podbřišku
- velmi bolestivé domočování
- pocit nedovyprázdněného měchýře
- moč bývá zkalená, zapáchající, někdy krvavě zbarvená
Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota, celková únava.
„Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin pacientů je naštěstí nekomplikovaná a postačí samoléčba v podobě dostatečného přísunu tekutin (min 2-2,5 litru denně) a pobyt v teple. V lékárně lze koupit celou řadu podpůrných prostředků s brusinkami,“ říká MUDr. MUDr. Josef Stolz, MBA.
Pokud se stav sám neupraví, je nezbytné vyhledat lékaře. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet do chronických nebo často recidivujících forem onemocnění, která jsou pro pacienty nejen zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží, ale mají dopad i na intimní život či začlenění do pracovního procesu. Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin však méně efektivní. Léčba akutní formy zánětu již probíhá pomocí antibiotik a trvá obvykle 3 až 5 dní.
Čtěte také: Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie
Kdy jít k lékaři
Pokud se potíží nezbavíte do 3 dnů jděte raději k lékaři, který udělá bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika. Zánět je pak léčen cíleně. Pokud se cystitida projeví „v plné kráse“, lékař vám nejspíš předepíše vhodná antibiotika. Zcela nevhodná je léčba pouhých příznaků infekce. Za těmito příznaky se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření.
Existuje účinná prevence?
„Ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření – například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu, nezůstávat dlouho v mokrých plavkách atd. Doporučuji také konzumaci brusinek, které brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují vzniku infekci,“ odpovídá MUDr. MUDr. Josef Stolz, MBA.