Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...
Zánět ledvin bývá vyvolán bakteriemi, které jsou do ledvin zavlečeny z močového měchýře, vzácně i krevní cestou z jiného ložiska infekce v těle. Vznik může být podpořen předchozím městnáním moči (z důvodu močových kamenů, snížené vyprazdňovací funkce močového měchýře, nádorových onemocněních močových cesta pod.). Toto onemocnění může být i komplikací vrozených vad ledvin nebo následkem zánětu močových cest.
Záněty ledvin jsou více ohroženy ženy, protože mají krátkou močovou trubici a pro bakterie je tedy snazší dostat se směrem nahoru až do ledvin. Zároveň se u žen vyvyústění močové trubice nachází v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, tedy míst, kde se nachází velké množstí bakterií. U těhotných žen se k rizikovým faktorům vzniku infekce ledvin přidává městnání moči způsobené tlakem plodu na močový měchýř.
Častější záněty ledvin se objevují i u diabetiků. Cukrovka je obecně spojená se sníženou funkcí imunitního systému a náchylností k infekcím.
Zánět ledvin je nutné léčit včas, aby nepřešel do chronického, někdy celoživotního stadia.
Chronický zánět ledvin
Chronický zánět vzniká z akutní formy, která nebyla během tří měsíců vyléčena a recidivuje. Postupně dochází ke snižování funkce ledvin, vzniká hypertenze a rozvrat vnitřního prostředí. Projevy nejsou charakteristické – únava, bledost, nechutenství, bolesti hlavy, sklony k infekci, pomočování (nové pomočování po suché pauze). Akutní vzplanutí se projeví horečkou, zhoršením nálezů v moči, hypertenzí, rozvratem vnitřního prostředí, objeví se známky selhání ledvin (zvýšené močení a pití, snížená schopnost koncentrace).
Chronický zánět ledvin vede často k jejich selhání a závažný stav pacienta se musí řešit dialýzou nebo transplantací ledviny.
Příznaky zánětu ledvin
Zánět ledvin se projevuje jak na močových cestách, tak mimo ně. Pacient pociťuje trvalé nutkání na močení, a to i v noci, močení je bolestivé a pálivé. Moč má zakalený vzhled, občas může obsahovat dokonce i hnis či krev. K těmto příznakům se připojuje vysoká teplota, zimnice a třesavka, bolesti v bederní krajině, eventuálně v podbřišku či zvracení.
U dětí se projevuje tak, že dítě je bledé, má sklon k dehydrataci, trpí nechutenstvím, zvracením, průjmem, mohou být křeče a poruchy vědomí. U větších dětí se objevuje horečka, obtížné a bolestivé močení, provázené pálením a řezáním, časté nucení na močení obvykle spojené s vymočením malého množství moči, bolesti hlavy a břicha, tupá bolest v bederní krajině. Typická je změna barvy a množství moči.
Léčba zánětu ledvin
Zánět ledvin se v počáteční fázi léčí antibiotiky. Obvykle se kombinují s léky na snížení teploty a někdy i léky na snížení bolesti. Důležitý je klid na lůžku, konzumace lehce stravitelného jídla, dostatek tekutin (2-3 litry denně, vhodný je urologický čaj). U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá někdy nutná hospitalizace.
Prevence zánětu ledvin
Jako prevence proti onemocnění se doporučuje pravidelný pitný režim k zajištění pravidelného močení, a tedy k očišťování močových cest, důkladná hygiena v intimních partiích a posilování imunity.
Zdroj: zdravi.euro.cz