Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Charakteristika: jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst.
Etiologie: různá virová onemocnění mohou být provázena erupcí puchýřků na sliznici i na kůži. Nejčastější příčinou gingivostomatitidy je primární herpetická infekce, vyvolaná virem herpes simplex, typ 1.
Epidemiologie: v anamnéze bývá často úzký kontakt s osobou s oparem na rtu.
Klinický obraz: onemocnění začíná horečkou, celkovou schváceností dítěte, obvykle se nejdříve objevuje zánětlivé zduření dásní, zduření podčelistních uzlin a během 1 – 2 dnů výsev puchýřků na jazyku, dásních, které se postupně mění na drobné, mělké vřídky. Děti odmítají potravu a velice často i pití. Při výsevu na měkkém patře mohou mít i polykací obtíže. Onemocnění trvá 7 – 10 dní, afekce se pozvolna hojí a reepitelizují.
Komplikace: primární herpetická infekce může být rizikem u dětí s ekzémem, kdy dochází ke generalizaci výsevu eflorescencí na postižené kůži – eczema herpeticatum, u oslabených jedinců ke generalizaci onemocnění.
Diagnóza: u dětí obvykle nečiní potíže. U nejasných případů je vhodné virologické vyšetření. Diferenciálně diagnosticky připadají v úvahu další virová onemocnění, především enterovirová: syndrom ruka-noha-ústa, herpangína. U dospělých lze uvažovat o lékové alergii, erythema multiforme, pemfigu, u pacientů s hemoblastózou se může jednat o reaktivaci herpetické infekce.
Prognóza: je dobrá, k úzdravě většinou dochází během deseti dnů.
Terapie: většinou vystačíme se symptomatickou léčbou lokálními slizničními anestetiky, dbáme o dostatečný přívod tekutin, spíše vlažných, antipyretika, lokálně lze na rty aplikovat aciklovir mast. U závažných stavů – eczema herpeticatum, při masívním výsevu a u imunosuprimovaných pacientů podáváme aciklovir celkově.
Prevence: je nespecifická, dbáme na hygienu dutiny ústní, osoby s labiálním oparem by neměly být v úzkém kontaktu s dětmi. Po proběhlém onemocnění přetrvává virus celoživotně ve spinálních gangliích a může se reaktivovat."\n
Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)
"
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.