Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Co se týče zadečku, jde o to, aby se neoprudil. Je vážně zajímavé, jak rychle se to může stát -- a to i s plenkou, která nebyla ještě nikdy tak suchá. K opruzení jsou náchylné děti zvlášť pečlivých matek a děti, které čeká příští den prohlídka u dětského lékaře. Aby k opruzení nedošlo, stačí zvolit správnou mast a pleny.
Některému dítěti udělá dobře mast s rybím tukem, jinému zase Aviril baby nebo Bepanthen, a tak nezbývá novopečené matce než experimentovat.
Stejné dilema řeší rodič při nákupu dětských plen. Jen nejzatvrzelejší ekologické aktivistky dnes nepoužívají plenky papírové, které - mezi námi - použité a odhozené do popelnice neposkytují zvlášť estetický zážitek. Já sama se snažím životní prostředí příliš nezatěžovat, na druhé straně jsem zažila vyvařování plen v hrnci, v malé kuchyni bytu 1+1. Z ekologických pohnutek balí paní Blairová svého čtvrtého potomka do látkových plen, ale troufám si odhadnout, že ona je nepere. V obchodě si každá maminka nutně položí otázku:,,Jsou plenky opravdu tak suché a tak vzdušné a tak jiné, jak říká reklama?" A opět nezbývá než zkusit, co se kterému zadečku zalíbí. Výrobci plen vědí dobře, jak si naklonit starostlivou matku. Někde přidají k balíku plen i dvě pleny nebo plenkové kalhotky zdarma a zaútočí tak na šetrné matky. Jindy zase přibalí plyšovou hračku a zahrají mamince na city. Je to dilema, zejména tehdy, když výrobce plen, které vám vyhovují nejvíce, nepřidá k plenkám vůbec nic. Po určité době tápání je vybrána ta správná mast i správná značka plen a supermarket, kde jsou nejlevnější. Dá se říci, že je vyhráno. Pokud se ovšem příliš netrápíme otázkou, zda jsou papírové plenky vhodné i z ortopedického hlediska. Staří praktici doporučují ze začátku dávat tři plenky. Lékaři nic zásadního proti plenám papírovým nemají a když doporučí větší počet plen, můžeme přidávat látkové k papírovým. Ostatně jednorázové plenky používá celý vyspělý svět a nezdá se, že by jinde měli větší potíže s kyčelními klouby. Nutno ještě upozornit na to, že i při sebelepším servisu se přebalování ve dne v noci nevyhneme. Plena, která by zachytila vše a zůstala suchá 24 hodin (a k tomu třeba ještě voněla) bohužel zatím nebyla vyrobena. Navíc pravděpodobnost, že se miminko vykaká ihned po přebalení je téměř 100%. Z vlastní zkušenosti neznám záludnosti přebalování holčiček. U chlapců je to otázka postřehu a rychlosti. Díky tomu, že se vyústění močové trubice nachází v poměrně velmi pohyblivém orgánu, stačí chvilka nepozornosti a váš právě vykoupaný hošík si počůrá čistou košilku (v lepším případě), v horším případě proud moči zasáhne obličej, mnohdy i nepozorného rodiče. To se stane většinou doma. Na návštěvě, nebo v dětské poradně si chlapec naopak dá záležet, aby ani kapka nezasáhla jeho oblečení a plenku, ale koberec, podlahu nebo plášť paní doktorky.
Na závěr si dovolím ještě citát, který jistě povzbudí každou maminku: "Opruzelé dítě znamená nedbalou matku. Proto nenechte na sobě ulpět takovou hanbu!"
(Naše dítě, Státní zdravotnické nakladatelství, 1963)
Inzerce
Přidat nový komentář