Zdravý člověk v moči glukózu nemá, diabetik ano. Tento cukr v moči je živnou půdou pro bakterie, a způsobuje tak u lidí trpících cukrovkou zvýšený a opakovaný výskyt močových infekcí. Nejen tyto záněty jsou příčinou inkontinence u diabetiků. K samovolnému úniku moči dochází i kvůli diabetické neuropatii, nebo po porodu.
Příčiny inkontinence při diabetu
Cukrovka může inkontinenci – samovolný únik moči - způsobovat nebo nepříznivě ovlivňovat zejména těmito mechanismy:
1) Opakované močové infekce
Obvykle se uvádí, že infekce močových cest a močového měchýře bývají u diabetiků mnohem častější než ve zdravé populaci. Příčinou je patrně přítomnost glukózy (jednoduchého cukru) v moči. Zdravý člověk v moči glukózu nemá. Glukóza je živnou půdou pro bakterie, které se do močové trubice a touto do měchýře dostávají vzestupnou cestou z vnějšího prostředí a při vhodném prostředí se rychle množí. Dráždění infekcí může vyvolat urgentní inkontinenci - náhlé nucení na moč, které není pacient schopen ovlivnit (“nedoběhne“), často i několikrát za noc. Příčinou je nekontrolovaný stah svalstva močového měchýře, který se tím vyprázdní.
2) Diabetická neuropatie
Diabetická neuropatie je poškození nervů následkem dlouhodobě vysokých hladin krevního cukru. Je jednou z tzv. pozdních komplikací cukrovky. Může jednak porušovat nutnou souhru útrobních svalů účastnících se močení (urgentní nucení na močení, “odkapávání“ moči bez možnosti ji zadržet), ale i způsobovat neúplné vytlačení moči z měchýře při močení. Zbylá moč je potom opět rizikovým faktorem pro vznik močové infekce
3) Porod
Zejména nepoznaná nebo špatně kompenzovaná cukrovka v těhotenství vede jednoznačně k riziku nadměrně velkého plodu se všemi důsledky pro matku i dítě. Těžší porod při velkém plodu bývá také významným rizikem pro vznik inkontinence mladých žen. Může dojít k poškození nervových pletení kolem močového měchýře, nebo změně polohy a inervace močové trubice. K tomu dochází při poklesu až výhřezu dělohy v důsledku uvolnění jejího závěsného aparátu.
Přehled moderních diskrétních inkontinenčních pomůcek najdete zde. Je možné i objednat vzorek zdarma.
Důsledky močové inkontinence
Kromě psychických problémů až sociální izolace vede inkontinence u diabetiků často k chronickým zánětům v močové soustavě. Pokud infekce nejsou opakovaně a trvale léčeny od úpravy režimu a životosprávy včetně řádného pitného režimu, hygieny a cvičení posilující dno pánevní přes snahu o co nejlepší hladiny krevního cukru i přeléčování infekcí antibiotiky dle kultivace, může se zánět postupně šířit směrem vzhůru z močové trubice přes měchýř, močovody až do ledvinných pánviček a způsobit nebo urychlit v krajních případech i selhání ledvin diabetika. Proto je nezbytné, aby se o problému pacient nebál se svým lékařem hovořit a takovýmto následkům společně předešli.
Vyšetření a možnosti léčby
Problém inkontinence diabetika spadá do kompetence urologa nebo gynekologa zaměřeného na urologické problémy žen. Vyšetření začíná vždy anamnézou pacienta. Dále pak lékař vybírá pro přesnější určení příčiny a rozsahu potíží z následujících vyšetřovacích metod: ultrazvuk, krevní odběry, kultivační vyšetření moči na přítomnost infekce, sondování měchýře a měření tlaku v něm v jednotlivých fázích močení. Podle výsledku pak stanovuje pořadí vhodnosti léčebných postupů, které nabídne pacientovi: od cvičení přes medikamenty až po malé operační zákroky. Nezbytná je u diabetika spolupráce s diabetologem, často i neurologem, internistou a dalšími lékaři.
Obecné informace o inkontinenci moči naleznete v tomto článku a související obsáhlé rubrice.
Přidat nový komentář