V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
V České republice je přibližně devět procent dětí s nadváhou, počet obézních dětí dosahuje v současné době šest procent. Nadbytečných kilogramů přibývá u dětí již podle Alexandry Moravcové z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v mateřských školách. Výjimkou nejsou čtyřleté až pětileté děti s 50 kilogramy, sto kilogramů dosáhnou některé už ve 14 letech.
Problém s nadváhou a obezitou se celkově týká každého druhého dítěte z deseti. Situace se bude podle odhadů lékařů ještě zhoršovat. „Pokud se obezita neřeší již v dětí, osmi z deseti dětem zůstane i v dospělosti,“ dodává lékařka.
Nadváha zatěžuje pohybový aparát, který je době růstu a vývoji. Děti si často stěžují na bolesti kloubů, mají ortopedické problémy, ale také kožní a dýchací potíže. Dívky mívají také problémy gynekologické a poruchy menstruace. „U obézních dětí se také zvyšuje krevní tlak a přejídání živočišnými tuky má za následek zvýšená jejich hladiny v krvi,“ upozorňuje Alexandra Moravcová.
Jak lze s obezitou u dětí úspěšně bojovat? Základem je nastavit životní styl tak, aby mělo dítě rozumnou výživu, tedy vhodnou dietu a dostatek pohybu. V jídelníčku dítěte by mělo být hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, nízkotučných mléčných výrobků. Přednost by se mělo dávat tukům s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin – například rostlinné tuky, rostlinné oleje, olivové oleje a podobně. Jakákoliv úprava stravy v dětství však musí být podle slov lékařky přizpůsobená věku, aby by dítě dostávalo dostatek živin, které jsou nutné pro růst a vývoj. Dieta proto nikdy nemůže být tak striktní jako u dospělých. Dítě nemusí mít pocit hladu a úbytky na váze by neměly být více než půl kilogramu za měsíc.
Přidat nový komentář