„Hormonální změny v organismu patří k hlavním příčinám vzniku akné. Tyto záněty vývodů mazových žláz v daném věku potrápí dívky i chlapce rovným dílem. Ze zkušeností můžu potvrdit, že slečny spíš vyhledají odbornou pomoc. Mladíci se víc stydí a vady na kráse řeší všelijak. K oblíbeným fintám patří sčesat si vlasy do obličeje. Co na tom, že přes ofinu skoro nevidí, hlavně že nikdo neuvidí jejich zarudlé pupínky,“ uvádí MUDr. Anna Kinkorová z Kožní ambulance pro děti a dospělé v Praze 5 - Zbraslav.
Akné je chronické kožní onemocnění, s nímž se potýká 80 až 100 % osob ve věkovém rozmezí 11 až 30 let. Podstatnou roli sehrává dědičnost; odborníci se vesměs shodují na 50% pravděpodobnosti, že potomek rodičů, kteří v mládí tento zdravotně-estetický problém řešili, půjde v jejich stopách. Podle dr. Anny Kinkorové je důležité nečekat, až se „hormony umoudří“, ale zahájit léčbu včas, kdy jsou projevy akné ještě mírné. Zanedbaná péče násobí riziko, že přejdou do těžké fáze a pokožku budou hyzdit doživotní jizvy. Tím hůř, když při neodborném odstraňování vřídků a černých teček dojde k poranění kůže.
Puberta je pryč a tváře se rozjasní. Záludní narušitelé alabastrové pleti ovšem už číhají v záloze, zejména na ženy v produktivním věku. Hormonální výkyvy před a po menstruaci, v souvislosti s vynecháním nebo změnou antikoncepce, v těhotenství a po porodu opět vyvolají nežádoucí kožní defekty. Přidejme všudypřítomný stres, nevhodně zvolené kosmetické přípravky, například příliš mastné krémy, a bradu, líce i čelo posejí komedony neboli uhry.
Jako prevence do jisté míry zafunguje správně nastavený životní styl. „Žádná speciální dieta proti akné bohužel neexistuje. Svým pacientům doporučuji, aby se stravovali zdravě a chovali uvážlivě. To znamená omezit tučné pokrmy i sladkosti a konzumovat hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Tělesná aktivita je přínosem, stejně jako pobyt na čerstvém vzduchu. Ovšem pozor, i podzimní slunce dokáže být zrádné,“ připomíná MUDr. Anna Kinkorová.
Přidat nový komentář