Všichni spojujeme představu stříbra především s jeho využitím ve šperkařském průmyslu, případně si vzpomeneme na babiččiny stříbrné lžičky. Méně rozšířená už je informace o tom, že stříbro také patří k nejvodivějším látkám a má antibakteriální účinky. Proto se z něj vyrábějí například některé chirurgické nástroje nebo slouží k podpoře hojivých procesů při léčbě ran.
Jsou jizvy častým tématem, se kterým za Vámi pacienti chodí?
„Poměrně ano.“
Vnímají jinak jizvy ženy a muži?
„Rozhodně ano.“
Na kterém místě těla jsou jizvy nejhůře akceptovatelné?
„Na viditelných místech, která nelze zakrýt oděvem, tj. obličej, krk, dekolt, ruce. U žen i trup, protože přemýšlejí o tom, jak jizvu zakryjí nebo nezakryjí plavky v létě.“
Ovlivní hojení, tedy i vzhled jizev, nějaká choroba? Musí k němu lidé přistupovat různě?
„Ne vždy zcela zásadně. Ovšem pacienti s velmi výrazně oslabenou imunitou, trpící malnutricí, poruchami krvetvorby, obezitou, cukrovkou mohou mít potíže s hojením ran.“
Existuje ideální postup, který by pacientům zaručil, že budou mít "pěknou" jizvu?
„Samozřejmě vždy se ke každé ráně musí přistupovat tak, aby se „pěkně“ zahojila. Správné hojení rány závisí na jejím vzniku. Jinak se bude hojit tržná rána, plošná odřenina, operační rána, drobná ranka po odstranění drobného kožního útvaru apod. Dále hojení závisí na zvoleném typu ošetření rány – zda se zašije chirurgickým šitím, jaký typ stehu a šití se zvolí, jak velký je útvar, který se odstraňuje, jaká je anatomická lokalita rány, a samozřejmě akutní zdravotní stav pacienta. Nemalou mírou pak k výslednému vzhledu jizvy přispívá klient dodržováním režimových opatření - nekoupat, necvičit, ošetřovat jizvu krémy, chránit ji před UV zářením…“
Pokud někdo chce odstranit starší jizvu, co pro něj může lékař udělat?
„V první řadě je třeba zdůraznit, že jizvu nelze odstranit, jen ji můžeme vzhledově vylepšit. Postupy, které zvolíme pro její „vyretušování“ jsou různé a závisí na mnoha faktorech – věk klienta, lokalizace jizvy, její typ, velikost a stáří, jestli klientovi opravdu vadí a zda je ochoten podstoupit dané procesy, které jsou mnohdy časově i finančně náročné, než se očekávaný výsledek dostaví.“
Na stáří jizvy tedy záleží, obrací se na Vás lidé včas?
„ Mnohdy ano, mnohdy přijdou „pozdě“, kdy jizva je již vyzrálá a tudíž její ovlivnění jen správně zvoleným topických přípravkem již není možné. Pak musíme sáhnout po razantnějších opatřeních, jako například intralezionální aplikace kortikosteroidy, ošetření lasery, případně znovu vyříznutí jizvy a vytvoření nové.“
Jsou pacienti připraveni investovat do toho, aby vylepšili vzhled jizev?
„To závisí na tom, jak hodně jim jizva vadí ať už z estetického hlediska, či z čistě funkčního pohledu -například jizvy nad klouby, které omezují pohyblivost podobně.“
V nedávném průzkumu Ordinace lidé uváděli, že jsou zcela připraveni poslouchat rad lékaře, jen to opravdu tak?
„Pokud cíleně přijdou s problémem vzhled jizvy vyřešit, tak ano.“
Myslíte si,že můžete ovlivnit vzhled Vaší jizvy? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář