Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy...
Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly, nepříjemné psychické stavy a podobně.
Daleko závažnější je však skutečnost, že v tomto období je zřetelně vyšší výskyt některých chorob, konkrétně se jedná zejména o diabetes, osteoporózu, vznik karcinomu prsu, aterosklerotické změny se všemi negativními důsledky, kloubní potíže, hypertenzi a podobně. Společným faktorem u naprosté většiny těchto stavů je nesprávná výživa, přesněji řečeno, nevhodné výživové návyky.
Jaká nutriční opatření je právě v tomto věkovém období vhodné respektovat?
Nejedná pouze o změny složení stravy a změnu stravovacích návyků, ale o daleko širší komplex opatření, k nímž je třeba zcela nezbytně počítat i s fyzickou aktivitou.
- Snížit celkovou energetickou spotřebu. S tím také souvisí rytmus příjmu jídla, mělo by se jednat o 3 hlavní jídla, na svačiny pouze ovoce a zelenina.
- Toto energetické snížení musí jít především na úkor konzumace tuků s nasycenými mastnými kyselinami, tedy zejména tuku v mase a v masných výrobcích. Např. snědením 100 g libové šunky do sebe dostaneme 18-20 g tuků s nasycenými mastnými kyselinami.
- Je třeba zvýšit konzumaci rostlinných olejů. Denní spotřeba by měla být asi 50g.
- Snížit příjem volných sacharidů, tedy hlavně cukru, sladkostí, dortů, sladkého pečiva.
- Zvýšit množství vlákniny v potravě na 24 -- 30 g denně (skutečnost v ČR je 12--14 g/den).
- Omezit příjem soli (chloridu sodného) vzhledem k riziku hypertenze.
- Dbát na dostatečný přísun vápníku. V našich zeměpisných oblastech je vápník z mléka a z mléčných výrobků stále jeho hlavním zdrojem pro prevenci osteoporózy.
- Konzumaci alkoholu omezit na maximálně 30 g/den, to odpovídá cca 3 dcl vína.
- Denně věnovat určitý čas fyzické aktivitě. Mělo by se jednat denně o intenzivnější soustavnou zátěž podobu nejméně 30 minut při dosažení 80 % aerobní kapacity podle WHO (tj. puls má činit 80 % z hodnoty [220 -- věk]), konkrétně na příklad u ženy ve věku 60 let má pulsová frekvence při fyzické zátěži dosáhnout výše (220-60) x 0, 8 = 128/min.
- Věnovat pozornost dostatečnému příjmu všech potřebných vitamínů a antioxidačně působící látek (vitamin E a C, flavonoidy, karotenoidy).
Období klimakteria je velmi náročné. Úbytek hormonů má na svědomí podrážděnost, depresivní stavy, návaly pocení i horka. Díky dobře zvoleným přípravkům ale můžete menopauzou projít pohodlněji. Podívejte se na nabídku na Lékárna.cz.
Přečtěte si také
Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí
Jogurty jsou nejlepší lék na dlouhý věk
Nová vakcína proti pásovému oparu
Přidat nový komentář