Výživa v těhotenství je nedílnou součástí zdraví těhulky i vývoje jejího miminka. Svou výživou pokrýváte své potřeby a také potřeby vašeho děťátka. K hlavním zásadám výživy těhotné ženy patří konzumace pestré a rozmanité stravy, ve které by měly být zastoupeny všechny hlavní skupiny potravin.
Jak by tedy měla vypadat strava budoucí maminky, aby byl zdárně dodržen průběh a výsledek těhotenství?
1. Pestrá a vyvážená strava
Přestože tento požadavek je většině maminek naprosto známý a jasný, ne každá mamina se ho snaží splnit. Co si lze představit pod tímto pojmem výživy? Zastoupení základních živin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků.
Bílkoviny
- maso, mléko, mléčné výrobky, luštěniny, obilniny (cereálie) a výrobky z nich. Vyšší biologickou hodnotu mají živočišné bílkoviny, rostlinné jsou chudší na esenciální aminokyseliny, což je jeden z důvodů, proč se v těhotenství nedoporučují přísné vegetariánské diety. Kvůli tomu, abyste nedodaly svému tělíčku s živočišnými bílkovinami příliš mnoho tuku, se snažte jíst maso libové (drůbeží nebo králičí), mléčné výrobky a nízkotučné mléko. Nevhodné jsou uzeniny, protože obsahují velké množství tzv. skrytého tuku a příliš mnoho soli.
Mléko a mléčné výrobky obsahují pro těhulky nezbytný zdroj vápníku. Není pravdou, že čím tučnější mléko, tím více vápníku! Stejně tak není vhodné nutit mléko těm maminám, které ho nemají rády nebo se jim dokonce protiví. Stejně dobrým zdrojem vápníku jsou jogurty, tvarohy, sýry atd. Pozor si dejte na tzv. domácí produkty! Ne vždy se jedná o ošetřené mléčné výrobky a mohlo by se jednat o výrobky obsahující listeriózu, tj. infekční choroba, která by mohla vést i k potratu. Vápník lze však také získat z luštěnin, sardinek, ořechů, máku a řady zelenin, jeho využitelnost je však nižší.
Vedle vápníku je nezbytně důležitý i hořčík obsažený v zelených částech rostlin, obilninách a luštěninách. V mase, vnitřnostech, ve vejcích (žloutku) a zelenině je obsaženo železo, které potřebuje každá těhulka k dobré krvetvorbě. I zinek z celozrných výrobků má svůj význam při hojení menších ran či rychlejšímu zotavení z nachlazení. Jód je nezbytnou součástí výživy každé budoucí maminy. Nejlépe se využije z konzumace mořských ryb. Dostane se do těla i s výrobky obohacenými jódem - např. kuchyňskou solí.
Vitamíny skupiny B
- jsou nejvíce v obilninách, kvasnicích, mase, vejcích, vnitřnostech a mléce.
Vitamíny skupiny C
- jsou zastoupeny zejména v ovoci - černém rybízu, kiwi, citrusových plodech a zelenině - rajčata, zelí, kapusta, papriky, ale také v obyčejných bramborách. Nejvíce je ho však v produktech syrových, tepelným zpracováním často ztrácejí na kvalitě i množství vitamínů.
Kyselina listová
Zásadní význam v těhotenství má kyselina listová. Je významná vedle železa pro krvetvorbu. Její nedostatek u žen vytváří tzv. megaloblastovou anemii (chudokrevnost s přítomností nezralých červených krvinek v kostní dřeni) a navíc hraje významnou roli v prevenci vrozených vývojových vad nervové soustavy. Proto by těhotné ženy měly dostávat denně 400 až 800 mikrogramů kyseliny listové. Je obsažena v kapustě, brokolici, zeleném salátu, chřestu, špenátu, droždí, sóji, fazolích,cereáliích. Kyselina listová je citlivá na teplotu, světlo a kyslík, proto je vhodné konzumovat čerstvé produkty tepelně nezpracované. I přesto, že je obsažena v mnoha druzích zeleniny, je vhodné ji doplňovat vhodným farmaceutickým preparátem.
2. Vláknina
Prevenci nepříjemné zácpy často vyřeší v těhotenství podávání dostatečného množství vlákniny. Je obsažena v cereálních výrobcích, celozrnných produktech, v zelenině a ovoci.
3. Pitný režim
Často a neprávem se opomíjí (nejen v těhotenství) pitný režim. V těhotenství by měla každá budoucí mamina vypít alespoň 2 litry tekutin. Aby neměla pocit, že ji tzv. tekutiny "tečou už i z uší", je vhodné naučit se popíjet. Tedy nevypít najednou velké množství a pak už se nedonutit pít, ale popíjet po troškách - po locích. Není nic jednoduššího, než si naplnit větší sklenici pitím a pak, kdykoliv jdete okolo, trošku se napít. Samotné vás překvapí, kolik toho dokážete bez problému vypít. A že budete chodit častěji na záchod? Ale to je přece u těhulek naprosto normální. A navíc budete mít tzv. dobře propláchnuté ledviny. A co pít? Stolní vody, ovocné čaje, neslazené ovocné a zeleninové šťávy. Vyhýbejte se nápojům s vysokým obsahem cukrů (sladké limonády, coly, sirupy) a nápojům obsahujícím chinin (tonic).
4. Káva? Ano či ne?
Kofein ve větším množství zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Ke konci těhotenství by vám i děťátku mohl způsobit nepříjemné bušení srdce. Pokud jste byly na kávu zvyklé a těžko se bez ní obejdete, jeden šálek vám samozřejmě neuškodí.
5. Alkohol, kouření?
Tak to opravdu ani náhodou!!! Alkohol a toxické látky obsažené v cigaretovém kouři mohou poškodit zdravý tělesný a duševní vývoj vašeho miminka. A to přece nechcete!
Shrnutí na závěr
Často maminy sužuje pálení žáhy v těhotenství. Snažte se jíst menší porce jídla častěji během dne, vyhýbat se kořeněným a tučným jídlům, kávě a kyselým doplňkům a nejezte 2 hodiny před spaním.
Z počátku těhotenství maminky díky nevolnostem způsobených vyplavováním hormonu progesteronu nemají chuť vůbec na nic. Snažte se sníst alespoň malé množství jídla, ovoce či zeleninu a hodně pít. Přestože třeba v žaludku příliš mnoho neudržíte, je nutné tělu potravu stále dodávat. Nebojte se, většinou je to stav přechodný, který během 1. trimestru těhotenství pomine a nebo se alespoň zmírní.
Obráceným stavem je nadměrné požívání jídla z důvodu velké chuti nebo hloupé pověry o krmení dvou lidí. Věřte, že vždy krmíte jen samy sebe. Děťátko si z vašeho těla vezme co potřebuje a zbytek vám nechá "na památku". V prvním trimestru by měla mamina nabrat kolem 2 kg a v dalších měsících asi 400 g za týden. Celkový přírůstek hmotnosti by měl být kolem 12 kg. Zahrnuje hmotnost plodu, placenty, plodové vody, zvětšení dělohy a prsů, zvýšení objemu tekutin (otoky ke konci těhotenství) a tvorbu určitého množství zásobní tukové tkáně. Vše ostatní máte na sobě pěkně pravidelně rozloženo a porodem dolů neztratíte. Je hloupost, abyste si vůbec nikdy nedopřály např. zákusek, když na něj máte chuť (a z vlastní zkušenosti vím, že chuť je v těhotenství špatně ovladatelná), ale dejte si třeba jen jeden a nevyjezte hned celou cukrárnu.
Příklady stravování:
Obilniny, těstoviny, pečivo, rýže - 5 porcí denně
1 porce :
- 1 krajíc chleba (nejlépe celozrnný nebo z tmavé mouky)
- 1 rohlík nebo houska
- 1 kopeček vařené rýže nebo těstovin
- 1 miska ovesných vloček
Zelenina - 3-5 porcí denně
1 porce:
- 1 větší paprika nebo mrkev
- miska salátu nebo čínského zelí
- 125 g vařené zeleniny nebo brambor
- sklenice neředěné zeleninové šťávy (250-300ml)
Ovoce - 2-4 porce denně
1 porce:
- 1 jablko, pomeranč, banán
- 1 miska jahod, rybízu, borůvek
- 1 sklenice neředěné ovocné šťávy
Mléko, mléčné výrobky - 3-4 porce denně
1 porce:
- 1 sklenice mléka (250-300ml)
- 1 kelímek jogurtu (200 ml)
- 50 g sýra
Ryby, drůbež, maso, vejce, luštěniny - 1-3 porce denně
1 porce:
- 80 g rybího, drůbežího či jiného masa (po kuchyňské úpravě)
- 2 vařené vaječné bílky
- 1 miska luštěnin (150 - 200 ml)
Samozřejmě fantazii se meze nekladou. Důležité je zachovat si rozmanitost ve stravě, jíst v klidu a v pohodě.
Dobrou chuť.
Přidat nový komentář