Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Výživa při vysokém krevním tlaku

( Tomáš Větrovský | přečteno: 16812x )

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

shutterstock.com

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Redukcí hmotnosti směrem k normálním hodnotám je možné dosáhnout znatelného snížení krevního tlaku, nebo dokonce jeho normalizace. V ideálním případě je možné upustit od používání dodatečných léků, nebo alespoň snížit jejich množství.

Jako měřítko hmotnosti dnes slouží takzvaný index tělesné hmotnosti (body mass index, BMI). Vypočítává se z tělesné hmotnosti, která se vydělí druhou mocninou tělesné výšky v metrech:

BMI=hmotnost [kg] / (výška [m])2

Jestliže je vypočítaná hodnota větší než 25 až 27, má dotyčná osoba lehkou nadváhu. Při hodnotách nad 30 jde o obezitu, a měla by být neprodleně přijata opatření vedoucí k redukci hmotnosti.

Redukce popř. normalizace hmotnosti zdravou výživou s jídly bohatými na balastní látky, která obsahují pouze malá množství tuku a soli, je nejdůležitějším nemedikamentózním opatřením v boji proti vysokému krevnímu tlaku.

Jakými pravidly by se tedy měli řídit lidé trpící vysokým krevním tlakem?

  • Tuky, oleje a sladké konzumujte s mírou.
  • Jednou až dvakrát týdně jezte čerstvé maso, drůbež a ryby.
  • Pravidelně si dopřávejte nízkotučné mléko a mléčné výrobky s nízkým obsahem soli.
  • Jezte hojně zeleninu, brambory a salát (až 1 kg denně). K tomu jezte každý den trochu ovoce.
  • Solidní základnu výživy tvoří obilí. V každém jídle by měly být zastoupeny celozrnné výrobky bohaté na balastní látky

Kuchyňská sůl a jiné minerály

Nadbytek soli může zvyšovat krevní tlak. Za normálních podmínek postačují pro dospělou osobu 3 g kuchyňské soli denně. Zvýšená potřeba vzniká pouze ve výjimečných případech, jako např. při silném pocení, nebo při déletrvajícím průjmovém onemocnění. V závislosti na své genetické predispozici reagují mnozí lidé na vysoký přísun kuchyňské soli zvýšením krevního tlaku. A naopak -- výživa s nízkým obsahem kuchyňské soli způsobuje v mnoha případech jeho snížení.Vedle normalizace tělesné hmotnosti a omezení konzumace alkoholu má proto při léčbě vysokého krevního tlaku velký význam též výživa s nízkým obsahem kuchyňské soli.

Omezení soli může nahradit nutnost užívání léků, popř. zesílit jejich účinek. Zpravidla postačuje omezení příjmu kuchyňské soli na 5 až 6 g denně.

Při vysokém krevním tlaku by se mělo dbát na zvýšený příjem minerálů draslíku, hořčíku a vápníku. Zvýšená spotřeba potravin bohatých na draslík (především zelenina, brambory a ovoce) způsobuje ve spojení s omezením přísunu sodíku u pacientů s vysokým tlakem silnější snížení krevního tlaku než samotné omezení množství kuchyňské soli.

Omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit

Působení alkoholu při vysokém krevním tlaku bývá často podceňováno. V závislosti na dávce vede alkohol zvýšením napětí stěn cév ke zvýšeným hodnotám tlaku. Přibižně 5 až 11 procent všech onemocnění vysokého krevního tlaku je možné odvodit z příliš vysoké konzumace alkoholu. Proto by se alkohol neměl pít pravidelně a jen v mírných dávkách. To znamená na den maximálně 30 g alkoholu pro muže a nanejvýš 20 g alkoholu pro ženy. Pro orientaci -- v 0,25 l vína nebo 0,5 l piva je obsaženo cca 25 g alkoholu.

Podceňovat by se neměl ani obsah kalorií v alkoholických nápojích. Abyste "odcvičili" sklenici piva (0,5 l), museli byste za ujít 15 km rychlostí 6 km/hod.

"\n

MUDr. Tomáš Větrovský
podle materiálů společnosti HARTMANN-RICO

"
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Zdravá výživa

Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.

Výživa při vysokém krevním tlaku

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Výživa předškolních a školních dětí

V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce