Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Diskuse o využití počítačové technologie pro trénink chirurgických dovedností začala před více než dvaceti lety. Pro dnešní dobu je charakteristický nástup simulace chirurgických činností. Simulace urgentních stavů, nejen v chirurgii, zlepšuje efektivitu výkonu, komunikaci i schopnost rychle se rozhodovat.
„Simulátory virtuální reality v chirurgii nabízí sofistikované laparoskopické tréninkové scénáře a tvoří velký tréninkový potenciál i pro studenty lékařské fakulty. Věřím, že zavedení simulované výuky bude znamenat výrazný kvalitativní posun ve výuce studentů vyšších ročníků LF MU a začínajících mladých chirurgů,“ zdůraznil děkan LF MU Jiří Mayer.
V současnosti má role virtuální reality v edukačním procesu budoucích chirurgů zcela evidentní a zásadní význam. Simulátor má oproti konvenční tréninkové metodě řadu výhod. Trénink operací dostává medika či adepta chirurgie mimo operační sál a mimo pacienta. Bylo potvrzeno, že při využívání simulátorů dochází k nárůstu chirurgické zručnosti a obratnosti.
Výuka má obrovský etický rozměr. Veškerá činnost má společného jmenovatele, a to je bezpečnost pacienta. Zkušenosti a získané dovednosti se přenesou ze simulačních laboratoří na operační sál a nejvíc z této tréninkové činnosti bude profitovat právě pacient.
„Pomocí virtuální reality získávají začínající chirurgové rychle i dovednosti laparoskopických technik. Velkou výhodou je individuální trénink s pomocí mentora. Chirurgický laparoskopický trénink bude veden formou kurzů, které připravujeme ve dvou rovinách: základní kurz – koordinace činnosti rukou operatéra, vedení kamery aj. a specializovaný kurz pro pokročilé – zde se jedná už o jednotlivé laparoskopické operace - žlučník, kýla, slepé střevo…,“ uvedl přednosta I. chirurgické kliniky Ivan Čapov.
Simulace má dnes již nezastupitelnou roli ve výuce zdravotnických profesionálů. Těší mě, že ve fakultní nemocnici otevíráme již druhé takovéto špičkové centrum, první je zaměřeno na komunikativní dovednosti. Výukou na chirurgických simulátorech se lékaři učí přesným chirurgickým operačním postupům, ale také tomu, jak předcházet případnému poškození pacienta, jak se včas a správně rozhodnout. Pacient se tak bude svěřovat do bezpečnějších rukou,“ doplňuje Josef Čekal, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Vzniklé centrum má kromě klasických trenažerů k dispozici dvě exkluzivní plně vybavené simulační jednotky virtuální reality firmy Simbionix. Jedná se o nejkomplexnější řadu simulátorů laparoskopických operací v celosvětovém měřítku.
Přečtěte si také
Renální denervace bez jediného vpichu
Nové možnosti léčby cévní mozkové příhody i fibrilace síní
Rezistence vůči antibiotikům významně vzrostla
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář