Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
Pokud se tato nemoc nebude léčit a nepřipraví se preventivní strategie, na infarkty a mozkové mrtvice zemřou v příštích letech miliony lidí. Na vině je způsob stravování, který vede k nadváze a obezitě a čím dál větší pohodlnost lidí, uvádějí na internetovém serveru BBC News vědci z univerzity v Tulane. Doposud byl vysoký krevní tlak nemocí spíše ve vyspělých zemích.
Profesor Jaing He a jeho kolegové shromáždili údaje z 30 různých studií, do nichž bylo zapojeno více než 700.000 lidí z různých oblastí světa. Zjistili, že v roce 2000 trpělo vysokým krevním tlakem 972 milionů lidí, z toho třetina v rozvojových zemích a dvě třetiny v západních zemích.
Na základě dosavadních trendů vědci soudí, že do roku 2025 se počet lidí s vysokým krevním tlakem zvýší o 60 procent, a to na 1,56 miliardy lidí. Největší zvýšení se očekává v rozvojových zemích, a to o 80 procent, menší zvýšení - o 24 procent - ve vyspělých zemích.
Nejvíce postiženými státy budou Čína a Indie, stejně tak jako oblasti v Latinské Ameriky a v Karibské oblasti.
"Kardiovaskulární nemoci jsou nyní odpovědné za 30 procent úmrtí ve světě," říká profesor He a dodává, že prognózy do roku 2025 jsou zřejmě podhodnocené a skutečný problém bude ještě větší. V budoucnosti může podle něho hrozit světová epidemie mozkových mrtvic a srdečních infarktů.
Profesor Peter Weissberg z British Heart Foundation upozorňuje, že vysoký krevní tlak je sice velkým rizikovým faktorem pro srdeční nemoci, ale dá se mu v podstatě vyhnout. Doporučuje se snížit tělesnou váhu, zvýšit fyzickou aktivitu a snížit spotřebu soli.
Pro obyvatele rozvojových zemí mají vědci ještě jedno důležité doporučení: nepokoušejte se napodobovat životní styl lidí ve vyspělých zemích. Jejich způsob života vede k velkým srdečním problémům.
Přidat nový komentář