Dříve, než začnete sportovat, je dobré vědět, jaký má pravidelný pohyb vliv na krevní tlak, a čeho by se měly vyvarovat osoby s vysokým krevním tlakem.
Jak působí pravidelný pohyb při vysokém krevním tlaku?
Výzkumy ukazují, že po nejméně 12týdenním vytrvalostním tréninku je možný pokles systolické hodnoty krevního tlaku o 10-15 mmHg a diastolické hodnoty o 8-10 mmHg.
Obecně platí, že sport je tak zdravý, jak se provozuje. Při správném "dávkování" je možné očekávat celou řadu pozitivních reakcí těla. Tělesná aktivita působí pozitivně jak na vegetativní nervový systém, tak i na imunitní systém. Zmenší se také náchylnost k banálním infekcím. Kromě toho je sport báječným prostředkem k redukci nadváhy a k odbourávání každodenního stresu. V neposlední řadě se tělesnou aktivitou může dosáhnout snížení krevního tlaku a všeobecného zlepšení kvality života postiženého, ačkoliv přesný mechanizmus způsobující snížení krevního tlaku doposud není s konečnou platností prozkoumán.
Různé sportovní činnosti mají rozdílný vliv na krevní tlak. Rozlišují se dynamické zátěžové druhy sportu, jako například běh, a statické, jako například vzpírání, přičemž pro pacienty s vysokým krevním tlakem jsou nejvíce vhodné dynamické druhy sportu.
Přidat nový komentář