Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování.
Vážné onemocnění, které ohrožuje především novorozence, se přitom nevyhýbá ani České republice. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který při meziročním srovnání zaznamenal jen za prvních sedm měsíců letošního roku téměř 1,5násobný nárůst počtu hlášených případů. Jde přitom o druhý nejvyšší výskyt za posledních deset let. Nemoc se rozšiřuje také proto, že ochrana po očkování není celoživotní a dospělí nevědí o nutnosti přeočkování.
Černý kašel, odborně nazývaný pertuse, patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění přenášená kapénkovou infekcí. Nemoc způsobuje bakterie Bordetella pertussis a přenáší se pouze z člověka na člověka, přičemž pravděpodobnost onemocnění po kontaktu s nakaženou osobou může dosahovat 80 – 100 %.
Jedním z důvodů opětovného rozšíření nemoci je to, že podobně jako u tetanu není ochrana proti onemocnění po očkování celoživotní a proti černému kašli je nutné se nechat přeočkovat i v dospělosti. Málokdo však o této potřebě ví. Lidé se tak mohou nevědomky stát přenašeči nemoci, která nejvíce ohrožuje očkováním dosud nechráněné novorozence.
Miminka se černým kašlem nejčastěji nakazí v rodině
Nejčastějším zdrojem nákazy u novorozenců je blízký rodinný příslušník, který je s miminkem v úzkém kontaktu (rodiče, prarodiče, sourozenci). V České republice došlo v posledních letech ke čtyřem úmrtím jinak zcela zdravých novorozenců a malých kojenců na černý kašel, přičemž všichni se nakazili právě v rodině. Novorozenci a kojenci totiž nejsou zhruba do pěti až šesti měsíců věku plně chráněni vlastním očkováním. Řešením je tzv. „cocoon“ neboli ochranná strategie, kdy se miminko chrání proti černému kašli pomocí očkování osob v jeho okolí. Maminky se mohou nechat očkovat těsně po porodu, ostatní rodinní příslušníci ideálně ještě před narozením miminka. Dle publikovaných článků může tato ochranná strategie snížit počet případů pertuse u dětí do tří měsíců věku až o 70 %.
Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje minimálně jednou v dospělosti přeočkovat.
Z důvodu rostoucího počtu hlášených případů černého kašle v ČR vytvořilo NIKO Národní strategii očkování proti pertusi (černému kašli) a doporučuje přeočkování minimálně jednou v dospělosti. K dispozici je například kombinovaná vakcína, která kromě černého kašle chrání i proti tetanu a záškrtu. Tuto vakcínu lze použít jako alternativu k pravidelnému přeočkování proti tetanu.
Přečtěte si také
Rotaviry zažene očkování, zájem o něj roste
Lékař musí vědět o tom, že je pacientovi špatně po požití léku
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář