Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.
Přehled základních vyšetření při úniku moči na úrovni praktického lékaře
- anamnéza
- klinické vyšetření (včetně vyšetření zevního genitálu a vyšetření přes konečník a přes pochvu)
- vyšetření moči
- vyšetření krve
- sonografické vyšetření močových cest
- gynekologické vyšetření
Praktický lékař rozliší typ a eventuálně i stupeň inkontinence. Pacientka by měla být odeslána k odbornému vyšetření a stanovení definitivní diagnózy k urologovi či urogynekologovi.
Přehled speciálních vyšetření při úniku moči v ordinaci urologa či urogynekologa
- dotazník dle Gaudenze či jiné dotazníky
- vedení mikčního deníku
- sonografie
- rentgenologické vyšetření
- instrumentální vyšetření
- test vážení vložek
- urodynamické vyšetření
Léčba inkontinence moči se indikuje na základě všech nálezů, přičemž základním úkolem při vyšetření je odlišit jednotlivé typy inkontinence, zejména pak urgentní a stresovou.
Většina stavů vedoucích k inkontinenci moči, se kterými se praktický lékař může setkat, může být vyšetřena urologem v řádném termínu, a to na spádové urologické ambulanci, jejíž lékař určí typ a úroveň další urologické péče. Výjimku tvoří inkontinence moči způsobená bakteriálním zánětem močových cest či inkontinence z přetékání měchýře – stavy, které by měly být řešeny bezodkladně.
S navrženou konzervativní léčbou či po operačním řešení urolog či urogynekolog předá pacienta zpět do péče praktickému lékaři (event. stanoví nutnost následné urologické dispenzarizace). Praktický lékař může předepsat pomůcky pro inkontinenci moči, speciální vložky a kalhotky, například značky TENA. |
Přidat nový komentář