Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra (PAS) se provádí plošně v rámci preventivní prohlídky v 18 měsících věku. Včasná diagnostika je totiž při zvládání této vývojové poruchy osobnosti naprosto zásadní. Při vyšetření jde o zhodnocení psychomotorického vývoje dítěte se zvláštním zřetelem na vyhledání problémů typických pro poruchu autistického spektra. Mezi dovednosti, které jsou sledovány, patří zejména oblast tzv. sdílené pozornosti (např. navázání očního kontaktu nebo ukazování prstem na objekty, reakce na zavolání jménem, schopnost sledovat pohled druhého a dělit svůj zájem mezi sledovaný objekt a jinou osobu atd.).
Čtěte také: Kontrola sluchu u novorozenců
Praktičtí lékaři pro děti a dorost postupují podle Metodiky provádění a vykazování včasného záchytu PAS a pro vyšetření využívají jednotný dotazník, jehož součástí jsou i přesné pokyny k vyplnění a vyhodnocení.
Lékař má ještě před vyplňováním dotazníku informovat rodiče o jeho účelu a věc jim vysvětlit. Dotazník obsahuje 20 otázek, na které rodiče odpovídají ANO/NE. Otázky nejsou složité, např. „Pokud ukážete na něco na opačné straně místnosti, podívá se na to vaše dítě?“ Je ale třeba odpovídat podle toho, jak se dítě obvykle chová (pokud se dané chování objevilo ojediněle, platí odpověď NE). Proto je důležité, aby na tuto preventivní prohlídku s dítětem přišel ten, kdo ho opravdu dobře zná.
Čtěte také: Nebojte se Vojtovy metody!
Vyhodnocení dotazníku následně trvá 1-2 minuty, takže výsledek je známý hned při prohlídce. Je třeba zdůraznit, že dotazník je sestaven tak, aby měl co nejvyšší citlivost, tedy aby bylo odhaleno co nejvíce případů poruch autistického spektra. Proto má také vysokou míru „falešně pozitivních“ výsledků – ne u všech dětí, které v něm dosáhnou vysokého počtu bodů, bude pak diagnostikována porucha autistického spektra. Při celkovém hodnocení a stanovení dalšího postupu lékař navíc vychází i ze svého pozorování chování dítěte v ordinaci. O vyšetření provede zápis ve zdravotní dokumentaci a vyplněný dotazník do ní založí.
Jestliže dítě podle dotazníku splňuje kritéria pro podezření na poruchu autistického spektra, odešle ho lékař ihned k odbornému vyšetření dětským psychiatrem. Pro dítě s PAS a jeho další pozitivní vývoj je velmi důležité včasné odeslání k odborné diagnostice a včasné zahájení potřebné péče odborníků i rodičů (především nácvik sociálních dovedností, upevnění žádoucího chování a dovedností, logopedická péče atd.). Pokud skóre jen vypovídá o určitých patologických rysech, provádí se s odstupem 6 měsíců další podobné hodnocení. Ani pak nemusí být vždy diagnostikována PAS, ale dítě by mělo být dále vyšetřeno, protože u něj existuje zvýšené riziko jiných vývojových poruch či opoždění. Naopak, pokud rodiče dětí sami vysloví podezření na možnou poruchu autistického spektra, má být dítě odesláno ke specializovanému vyšetření neprodleně.
Čtěte také: Co dělat, když dítě spadne na hlavu?
Vyšetření pojišťovna samozřejmě hradí (není zahrnuto do kapitační platby). Příslušný výkon se přičítá k výkonu preventivní prohlídky.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP