Vyprazdňování je individuální. Někteří chodí na velkou třikrát denně, jiní jednou za dva dny.
Co je zácpa a co je průjem?
Vyprazdňování
Vyprazdňování je individuální záležitost. Jsou lidé, kteří se vyprazdňují třikrát denně a konzistence jejich stolice je kašovitá. Naopak jsou lidé, kteří se vyprazdňují jednou za dva dny a mají stolici tužší. Oba uvedené případy lze považovat za normu a nejedná se zde ani o zácpu, ani o průjem. Většina lidí se však vyprazdňuje jednou denně, velmi často po prvním ranním jídle. Po snídani se totiž podráždí žaludek a díky zvláštnímu reflexu (reflex gastrokolický) se podráždí i tlusté střevo. Dochází pak k vyprázdnění stolice.
Odchylky od normy ve smyslu zhoršení vyprazdňování označujeme jako zácpu. Normu lze zjednodušeně definovat jako vyprazdňování alespoň jedenkrát za tři dny. Chodí-li někdo na WC méně často, můžeme jej označit jako člověka se zácpou. Nutnou podmínkou je i to, že mu tato snížená frekvence vyprazdňování vadí (má např. bolesti břicha apod.).
Zácpa
Zácpa neznamená jen malou frekvenci vyprazdňování.
K zácpě řadíme i další problémy či příznaky:
- složité a úporné "tlačení",
- absence pocitu nutkání na stolici,
- pocit nedokonalého vyprázdnění (něco "zbylo v konečníku"),
- pocit obstrukce v oblasti konečníku,
- používání prstů k ulehčení defekace,
- absence pocitu satisfakce.
Jinými slovy – pacient, který má problémy s vyprazdňováním, byť chodí na stolici denně, je také pacient se zácpou.
Průjem
Průjem je do určité míry opakem zácpy. Jak bylo výše napsáno, každý má svoji normu frekvence vyprazdňování a konzistence stolice. Pokud se frekvence vyprazdňování zvýší o 2 stolice na den oproti normě, hovoříme o průjmu. Např. někdo chodí na stolici 1× denně a tato je formovaná. Najednou musí jít 5× za den a konzistence je kašovitá. Tato osoba má tudíž průjem. Jiná osoba chodí normálně 4× denně a má kašovitou stolici. Pokud tato osoba bude mít pět stolic denně, nejedná se o průjem.
Samozřejmě že k průjmu patří nejenom změna frekvence, ale i změna konzistence stolice (řídká až vodnatá). Průjem může být akutní (náhlý vznik a relativně rychlá úprava) nebo chronický. Chronický průjem vyžaduje odborné vyšetření.
Mezi odborníky se k diagnóze zácpy používá přesně specifikovaných kritérií. Jedná se o popis různých příznaků, které jsme již s jistým zjednodušením uvedli. Podmínkou však je, že tyto příznaky trvají alespoň 12 týdnů během jednoho roku. Potíže s vyprazdňováním trvající např. 14 dní nejsou zácpou. Pokud někdo trpí potížemi s vyprazdňováním kratší dobu, nehovoříme o zácpě, ale o přechodné poruše vyprazdňování. Typicky se s tímto stavem setkáváme při změně pobytu nebo při cestování. Termín akutní zácpa, který lze někdy nalézt v letáčcích některých projímadel, není tudíž správný.
Přidat nový komentář