Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Výplach střev většinou nepomáhá, spíš škodí

( Eva Vlastníková | přečteno: 18718x )

Zácpa je jednou z příčin onemocnění konečníku. Právě kvůli její prevenci lidé vyhledávají hydrocolonterapii, která slibuje vyčištění střev od všeho škodlivého. Názor odborníků je ale jiný: hydrocolonterapii spíše nedoporučují.

shutterstock.com

Hydrocolonterapie je výplach tlustého střeva filtrovanou teplou vodou, kdy pacient leží na lůžku, do konečníku má zavedenou sondu, která nejprve do střeva napustí vodu, pak ji zase odvede se všemi nečistotami. To celé trvá asi hodinu.

Nejčastěji sáhnou lidé k tomuto kroku při potížích s vyprazdňováním, chronickou zácpou, ale přicházejí i při chronickém zánětu tlustého střeva, opakovaných gynekologických a urologických zánětech nebo s kožními potížemi.

Proktologové – odborníci na hemoroidy ale nevidí hydrocolonterapii jako přínosnou, spíš naopak. „Je to hrubý a necitlivý zásah do vnitřní rovnováhy střeva,“ konstatuje MUDr. Jiří Jungwirth, primář chirurgie Sanatoria sv. Anny.

„Hydrocolonterapie nefunguje tak, jak se prezentuje. Čištění a detoxikace touto metodou je nesmysl. Ve střevě jsou kolonie mikroorganismů, které udržují přirozenou rovnováhu. Výplachem se rovnováha naruší,“ vysvětluje svůj postoj k hydrocolonterapii.

Přesto ale řada pacientů tuto metodu vyhledává. Hovoříme-li o zácpě, pak jde o onemocnění, které dokáže hodně potrápit. Zažil ji alespoň krátkodobě každý. Nepravidelné vyprazdňování vede k hromadění husté stolice ve střevě, které brání odchodu plynů a toxinů. Subjektivně se člověk cítí velice nepříjemně, z lékařského hlediska také není tento stav žádoucí.

Proto odborník tuto metodu zcela nezavrhuje: „Pokud má pacient potřebu ji podstoupit, pak by to mělo být jednou až dvakrát ročně, ale každý měsíc nebo častěji bych nedoporučoval, protože pak by spíš uškodila.“

Proktolog MUDr. Jiří Jungwirth naopak doporučuje stravu bohatou na vlákninu, pravidelný pohyb a v případě i malých potíží návštěvu odborníka. Pokud se problémy objeví, pak je dobré jít se poradit k lékaři.

Přečtěte si také: Problémy s hemoroidy jsou dědičné

Máte zkušenosti s výplachem střev, pište nám v diskusi nebo na mailu [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jmhad

jo takové švestky,to se pak kaká

trinni

V syrovém stavu mně švestky nepomáhají, ale sušené, ty zaberou stroprocentně.

sharin
2x

dobrý den,několik měsíců jsem pracovala na amb.s hydro-colon terapii a sama jsem čištění podstoupila 5x,protože jsem trpěla 20 let chronickou zácpou a projímadla jsem pila po lahvičkách či polykala po několika tabletách najednou,takže na čištění střev nedám dopustit,navíc se doporučuje opravdu podstoupit toto důkladné čištění v počátku 3x za sebou během 14 dnů a pak jen 1x za půl roku,vím ale o lidech,kteří si dělají klystýr po každém jídle v představě o zdravém stylu života a to je asi špatné.zdravím*


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

86%
14%
Zatím hlasovalo 7 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhá vyprazdňování stolice - defekace?

Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku v této části střeva, vzniká nervový impulz, který je po přepojení v míše veden zpět k tlustému střevu. Zde dochází ke stimulaci vlastních pohybů (peristaltiky) posledních oddílů tlustého střeva a k uvolnění (relaxaci) vnitřního svěrače konečníku.

Zácpa - nemoc nebo příznak?

Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Podezření na hemeroid

U konečníku se mi objevil takový malý "culík" o průměru asi 5 mm, dá se chytnout mezi prsty. Nebolí, ale při stolici a osobní hygieně to není zrovna příjemný pocit. Jedná se o hemeroid? Pokud ano, musí se to řešit vždy chirurgicky? Za odpověď předem děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce