Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Kromě celkového otužování, mezi něž řadíme např. pobyt v sauně a klimatické změny, můžeme a měli bychom pečovat o nosní sliznici i lokálně. Výplachy nosu jsou vhodné pro děti od 5 let (eventuálně i o něco mladší, jsou-li šikovné) a dospělé.
Nos je vstupní branou do dýchacích cest
Vykonává několik funkcí, mimo jiné ohřívání, zvlhčování a čištění vzduchu – jde o klimatizaci vdechovaného vzduchu. Prostředí, ve kterém žijeme, klade na nosní sliznici velké nároky – znečistěné ovzduší, alergeny – v průmyslových oblastech agresivnější. Odolnost nosní sliznice vůči nespecifickým faktorům (změnám teplot, infekcím, alergenům, stresu, hormonálním a jiným vlivům) lze zvyšovat otužováním a nosní hygienou. K jednoduchým metodám této hygieny patří výplachy nosu solnými roztoky. Z vlastních zkušeností víme, že při pobytu u moře působí příznivě na naše dýchací cesty výplach nosu a nosohltanu mořskou vodou.
Výplach nosu
Obecně vzato při výplachu nosu dochází k důslednému odplavení cizích objektů z nosních sliznic. V období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích to znamená, že viry nebo bakterie, které se na sliznici mohly uchytit v průběhu dne, jsou odplaveny, a proto se infekce nemá šanci rozvinout.
Výplach nosu mohou využít lidé nejen s aktními či chronickými zdravotními obtížemi, ale i ti, kteří se chtějí jim chtějí preventivně vyhnout.
Komu lze výplach nosu doporučit:
- lidem žijícím v průmyslových oblastech či pracujícím v prašném prostředí - ti by měli výplachy solným roztokem absolvovat jako pravidelný hygienický návyk,
- při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin - kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci,
- po operacích v nosních dutinách - je možné urychlit hojení výplachy solným roztokem,
- v době sezónní ci celoroční alergické rýmy
Výhody výplachu nosu
- osvěžuje nosní sliznici,
- posiluje mukociliární transport,
- zkapalňuje vazký sekret,
- odstraňuje krusty a
- zlepšuje čich.
Čím vyplachovat?
Nejvhodnější k vyplachování nosu je izotonický solný roztok (s obsahem 0,9% NaCl), obdoba fyziologického roztoku. Fyziologický roztok je tělu vlastní a v medicíně široce užívaný, například k infuzím či výplachům. K výplachu nosu můžeme, kromě fyziologického roztoku, použít také Vincentku. Použití tohoto roztoku je na místě při prevenci onemocnění, při slabé rýmě, při zadní rýmě či při alergii. V případě oteklé nosní sliznice je možné použít hypertonický roztok. Jedná se o roztok s koncentrací soli vyšší než 0,9 %. Koncentrace chloridu solného je tak vyšší než v buňkách lidského těla. Při styku hypertonického roztoku s oteklou sliznicí, která zadržuje vodu, začne docházet k osmóze. Solný roztok tak začne z buněk oteklé sliznice vytahovat vodu, což napomůže k uvolnění nateklého nosu.
K tomuto proplachování nosu se používá speciální konvička, kterou lze snadno sehnat v lékárnách. Konvička je z recyklovatelného plastu, metoda vyplachování je jednoduchá a bezpečná. Použít můžete i jiné konvičky - keramické nebo kovové, které se označují jako Nétí a jsou populární u příznivců jógy.
Pro děti existují speciální dětské konvičky, ale pozor, vyplachujte vždy jen pod dohledem dospělého.
Pokud nemáme po ruce nosní konvičku, nebo na cestách se hodí použít mořskou vodu ve spreji. Velmi oblíbené jsou Physiomer, Sterimar nebo Humer. Mořské vody ve spreji smí používat malé děti od 1 roku. Pro děti mladší kojence a batolata je možné nosánek proplachovat isotonickým roztokem Libenar, který je vhodná od narození.
Široký výběr prostředků na hygienu nosu naleznete na Lékárna.cz
Jak postupovat při výplachu nosu
- do konvičky odměřte adekvátní množství soli,
- zalijte připravenou vodou dle výše uvedených parametrů,
- přiložte ústí konvičky k nosní dírce a dýchejte ústy,
- bradu přitiskněte co nejvíce k hrudi a lehce se předkloňte nad umyvadlo,
- hlavu lehce nakloňte na stranu té nosní dírky, u které nedržíte konvičku,
- voda začne pozvolna protékat prostorem nosu a vytékat opačnou nosní dírkou,
- jakmile proteče přibližně polovina vody, odejměte konvičku a zlehka vysmrkejte zbylou vodu,
- následně opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosní dírkou,
- snažte se, aby veškerá voda opustila nos i dutiny.
Zdroj: lekarna.cz
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!