Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Výpadky paměti a zmatek v hodinách signalizují Alzheimerovu nemoc

( Renata Vyšínová | přečteno: 29999x )

Začíná to nenápadně: zapomínání, nepřesná představa o čase, problém najít ta správná slova. Většina mávne rukou a svede to na přepracování, projevy stárnutí nebo stres. Přesně tak se ale začíná projevovat Alzheimerova nemoc.

Thomayerova nemocnice

Alzheimerova nemoc se v současné době týká víc než sedmi miliónů obyvatel Evropy. Jak populace stárne, je případů stále víc. Medicína zatím neumí vzniku nemoci zabránit, ani ji vyléčit. Jak nemoc poznat a jak jí předejít? Na to jsme se u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby (21. září) zeptali MUDr. Roberta Rusiny z Neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Mohu na sobě poznat první příznaky Alzheimerovy nemoci?

„Nemoc postihuje nejprve neurony ve spánkových lalocích a hippokampech. Ty jsou nezbytné pro to, abychom si dokázali vybavit informace, které máme uložené v paměti a hlavně, abychom si nové věci do dlouhodobé paměti uložili. Proto jsou potíže s pamětí základním příznakem. Nástup choroby je individuální, ale nastupují potíže s vyjadřováním, rozhodováním, pacient má potíž dokončit myšlenku, začíná se „ztrácet“ v čase i v prostoru. Posléze se naruší jeho úsudech i chování. Pravda ale je, že mnozí pacienti si své potíže neuvědomují vůbec, nebo jen částečně. Každý senior s poruchou paměti by měl tedy podstoupit vyšetření odborníkem – včasné rozpoznání nemoci umožní lepší výsledek léčby. Na jednu stranu ne každé zapomínání je projevem Alzheimerovy nemoci. “

Čtěte také: Mýty o Alzheimerově nemoci

Okolí ani pacient si nemusí nemoci všimnout včas.

„Nemoc se rozvíjí zpočátku nepozorovaně a mnohdy jsou její příznaky přisuzování přirozenému procesu stárnutí. Dramaticky – skokem – může stav pacienta ovlivnit například těžší fyzická nebo duševní zátěž. Například smrt v rodině, prodělaná závažnější infekce, ale třeba i prodělaná operace. V takovou chvíli se mohou projevy nemoci zásadně zhoršit.“

Občas má výpadky paměti každý – od jakého věku by mohlo jít o Alzheimerovu nemoc?

„Pro tuto nemoc je hlavním rizikovým faktorem věk. Ve věkové skupině 65 let trpí Alzheimerovu nemocí odhadem tři procenta populace, u devadesátiletých již každý třetí senior. Ženy jsou touto chorobou postiženy o něco častěji než muži.“

Co se vlastně v mozku během nemoci děje?

„Podstatou nemoci je ukládání bílkovin, zvaných beta-amyloid a tau protein, do mozkové tkáně, což vede k postupnému zániku nervových buněk. Nejohroženější populací buněk jsou právě paměťové buňky v hipokampech.“

Pokud jsou nemocní moji prarodiče, znamená to větší riziko i pro mne – tedy jde o nemoc dědičnou?

„U 95 procent pacientů není prokázána jednoznačná dědičnost, i když výskyt Alzheimerovy nemoci u našich rodičů nebo sourozenců o něco zvyšuje riziko i pro vás. Víme, že se zhruba z pěti procent podílí na vzniku nemoci určitá mutace, tedy změna v genetické informaci. V současné době jsme jich rozpoznali přes osmdesát,“

Existuje prevence? Je to opravdu četba, luštění křížovek…

„Ano, je to opravdu dobrá prevence. Podobně, jako je prevencí onemocnění srdce pravidelný pohyb, funguje i pravidelný trénink mozku. Křížovky, sudoku, četba, ale i pravidelné sociální kontakty a zájem o dění v okolí i ve společnosti – to je všechno cvičením pro mozek, které může pomoci zvýšit odolnost neuronů a oddálit nástup příznaků nemoci.“

Přinesla medicína 21. Století novou možnost léčby Alzheimerovy nemoci?

„V léčbě není za posledních deset let nic zásadně nového. Neobjevil se nový dostupný lék na Alhzeimerovu nemoc. Nadále používáme léky, které zvyšují přítomnost a dostupnost neuropřenašeče acetylcholinu a glutaminu v mozku. Výzkum ale pokračuje dál a v současnosti probíhá celosvětově řada klinických studií nejrůznějších nových léků. Určitým příslibem může v blízké budoucnosti být očkování proti beta amyloidu – jde o jinak běžnou bílkovinu, která se na začátku nemoci začne pravděpodobně ukládat mezi mozkovými buňkami, které pak odumírají.“

Máte obavy z Alzheimerovy choroby? Své příspěvky můžete směřovat do diskuse nebo na mail [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jana
1x

přesně tyto popisované potíže už dlouho mám a horší se to. Nechala jsem si tedy u psycholožky udělat test na paměť, ale prý jsem v pořádku.Takže jsem se nikam neposunula, V poledne si nevzpomenu co jsem dělala ráno a natož co bylo včera. Někdy mám velké výpadky, hlavně po prodělaných migrénách. Tak uvidíme, jak dopadnu dál.

zdenka
2x

také mám takovéto potíže a bohužel horši a horší ,mluvim a za chvilku nevim o čem jsem mluvila ,nevim spoustu věci atd .potřebovala bych vyšetřeni ale kde to také nevim-kam se obrátit-na jakého lékaře o vyšetřeni,jsem z Hradeckého kraje:-)

Zdeńka

Je to neurolog.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Poranění od rovnátek

Dobrý den, mám nově rovnátka a mám z toho podrážděné sliznice na tvářích. Je něco, co by mi na to pomohlo?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce