Nádherné a kvalitní vlasy jsou jedním z největších darů přírody. Stav vlasů zcela zásadně ovlivňují vrozené dispozice a strava.
Vypadávání vlasů na podzim je zcela přirozený jev, trvá jen krátce a při správné péči nemusejí být následky na vaší hřívě fatální. Vypadávání se týká rovnoměrně celé hlavy a netrvá zpravidla déle než šest až osm týdnů. Abychom porozuměli životnímu cyklu vlasů, který trvá zhruba od dvou do šesti let, je potřeba si ho rozdělit na tři fáze: růstovou, klidovou a výpadkovou.
Vědci objevili, že v klidové fázi se nejvíce vlasů nachází zhruba v létě, proto v období září až listopad dochází ke zvýšenému vypadávání. Zabránit tedy vypadnutí vlasu nejde, přesto můžeme vhodnou péčí následky vlasopádu eliminovat a docílit toho, aby vlasy vypadávaly méně.
Péče o vlasy na podzim
Jak o oslabené vlasy pečovat na podzimy, jsme se zeptali odborníka.
„Vlasy, které mají vypadnout, v podstatě není možné zachránit – proti přírodě byste bojovali marně. Lepší je zaměřit se obnovu vlasové pokrývky a stimulaci vlasových cibulek k nové aktivitě. Vnější péče je neméně důležitá – v období většího výpadku vlasů používejte speciální šetrné přípravky, které nijak nenarušují přirozené vlasové pH a naopak vlasy pomáhají chránit a hydratovat,“ radí Alexander Krajňák, manažer společnosti NevO Dead Sea SPA zaměřené na výrobu pečující kosmeticky s drahocennými výtažky z Mrtvého moře.
Kožní maz na vlasové pokožce má mírně kyselé pH a funguje jako přirozená ochranná vrstva před cizorodými organismy, kterou je třeba zachovat. Mnohé vlasové přípravy naopak působí velmi agresivně a tento přirozený filtr narušují.
„Vyberte si šampon i kondicionér s vyrovnaným pH, který má stejnou kyselost jako vlasy. To platí obzvláště na podzim, kdy bojujeme s narušenými, lámavými a vysušenými vlasy. Vhodné jsou šampony obsahující minerály z Mrtvého moře, které jsou pověstné svými blahodárnými účinky na lidskou pokožku,“ doplňuje Alexander Krajňák z NevO Dead Sea SPA.
Voda Mrtvého moře obsahuje dvacet jedna minerálů a stopových prvků, jako je hořčík, vápník a draslík. Z toho obsahuje dvanáct minerálů a stopových prvků, které nenajdete v žádném jiném moři. Sůl z Mrtvého moře má koncentrovanější podíl minerálů, bahno se tvořilo na dně tisíce let. To všechno dohromady stojí za věhlasnými léčivými a kosmetickými účinky.