Příznaky vypadávání vlasů jsou různé. Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření "koutů" na čele a lysinek na temeni, až zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen je výpad vlasů difúznější a netvoří se tak výrazné "kouty". Někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají tak okrouhlé lysinky.
Příznaky vypadávání vlasů jsou různé. Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření "koutů" na čele a lysinek na temeni, až zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen je výpad vlasů difuznější a netvoří se tak výrazné "kouty". Někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají tak okrouhlé lysinky. Vypadávání vlasů je mnohdy více než na hlavě viditelné na polštáři, v odpadu po koupání a na hřebenu při česání. Údaje o tom, kolik zdravému člověku může vypadnout vlasů, se různí. Nejčastěji se uvádí až okolo 100 vlasů za den.
Lékařský termín pro zvýšené vypadávání vlasů je effluvium či defluvium. Kompletní ztráta vlasů se nazývá lysivost, odborně alopecia nebo calvities. Vypadávání vlasů může být přechodné nebo trvalé, částečné nebo úplné, ložiskové nebo difuzní.
Příčiny vypadávání vlasů
Příčin vypadávání vlasů je opravdu velký počet a mnohdy není lehké zjistit, proč ke ztrátě dochází. Někdy je naopak příčina jasná, ale vypadávání vlasů se léčebně ovlivňuje problematicky. Schematicky lze poruchy růstu vlasů rozdělit na 2 hlavní skupiny.
- Onemocnění vrozená, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku lysých ložisek na hlavě nebo mohou vlasy chybět zcela. Mnohdy chybí i jiné ochlupení na těle. Léčebně se většinou nedá nic dělat.
- Další skupinou onemocnění jsou poruchy získané během života a ty jsou nejčastější. Malou skupinou jsou chorobné změny kůže hlavy, může dojít k jizvení se zánikem vlasových cibulek a nevratným vypadáváním vlasů v postižené lokalitě.
Daleko častěji dochází k přechodnému výpadu vlasů, a to z těchto příčin: těžký, utažený účes, trvalý psychický stres, fyzické vypětí, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatek vitamínů, podvýživa, onemocnění štítné žlázy a těžké operace.
Zejména u mužů dochází k vypadávání vlasů, které začíná na čele, postupně dochází k vypadávání na celém temeni, až zbývá úzký lem v týlu. Při tomto typu vypadávání vlasů hraje důležitou roli dědičnost a mužské pohlavní hormony. Tento typ vypadávání se nazývá androgenetický.
K diagnostice
vypadávání vlasů většinou postačí zkušenému lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s pacientem, a pohled na kštici, kdy posoudí stav vlasu a kůže. Při nutnosti podrobnějšího zhodnocení počtu a kvality vlasů sestaví trichogram.
Trichogram je metoda, při níž dermatolog vytrhává pacientovi na různých místech hlavy malé chomáčky vlasů a zkoumá jejich kořínky pod mikroskopem. Modernější, ale ne běžně dostupnou metodou je fototrichogram; při této metodě se ve vlasové pokrývce hlavy hladce vyholí malá ploška kůže a silně zvětšená se vyfotografuje. Lékař po třech dnech spočítá jednotlivé znovu vyrůstající vlasy. Častěji něž trichogram a fototrichogram se provádějí běžné krevní testy. Vzácně při podezření na jizvící procesy se provede v lokálním znecitlivění malý odběr kůže a mikroskopické vyšetření stavu vlasových cibulek a okolí tkáně.
komerční sdělení
Přidat nový komentář