Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Dermabraze je chirurgická metoda pomocí které je možno kůži vyhladit, zbavit nerovností a odstranit méněcennou tkáň. Po výkonu vypadá kůže hladší, bez nepravidelností. Používá se např. při jizvičkách po akné, u poúrazových či pooperačních jizev, k odstranění traumatické tetováže. Někdy se používá také k odstraňování některých kožních lézí (keratozy). Alternativně je možno dermabrazi nahradit laserovým resurfacingem nebo chemickým peelingem.
Před každým takovýmto zákrokem je nutno informovat lékaře o Vašem celkovém zdravotním stavu, užívaných lécích, proběhlých chorobách (omrzliny, popáleniny) apod. Někdy je nutno zákrok odložit s ohledem na probíhající medikamentózní léčbu (např. u akné při používání některých preparátů). Předoperační příprava není náročná, spíše je nutno poučit pacienta o pooperačním režimu. Dále je nutno vysadit léky ovlivňující krevní srážlivost (nejčastěji Anopyrin) a je také vhodné před a po výkonu nekouřit, protože kouření v časné pooperační fázi zhoršuje hojení.
Operační zákrok je možno provést v místním nebo celkovém znecitlivění, a principem je limitované mechanické odstranění povrchních vrstev kůže jemným brusným kotoučem. Používají se jemné elektrické ruční frézy s nástavci různých tvarů v závislosti na lokalitě, která je ošetřována. Délka zákroku závisí na velikosti ošetřované plochy ale pohybuje se zhruba kolem 30-60 minut. Pokud je nutno provést dermabrazi na větší ploše, doporučuje se ošetření celé plochy rozfázovat do několika operačních výkonů. U hlubokých postižení kůže je také nutno provést výkon opakovaně. Pokud není výkon ambulantní, je většinou nutná jen krátkodobá hospitalizace. Výkon jako takový bolestivý není.
Po výkonu je ošetřená plocha kryta obvazem, subjektivně má pacient pocit poškrábaného obličeje. Dochází k mírnému otoku. Bolesti stačí většinou tlumit běžnými analgetiky v tabletové formě, injekční aplikace silných analgetik není nutná. Někdy se po výkonu užívají preventivně antibiotika. Do 2 dnů po výkonu se na povrchu ploch vytvoří stroupky, které pevně drží přiložený obvaz. Po několika dalších dnech dojde k postupnému odhojení a obvaz se samovolně oddělí (násilím se nestrhává). Zhojená kůže je růžová a toto zabarvení může přetrvávat ještě 3-6 týdnů. V této době se také doporučuje používat velmi jemná speciální mýdla a kosmetiku a je striktně zakázáno vystavovat takto ošetřenou kůži slunečnímu záření.
Přestože se do práce můžete vrátit již druhý či třetí den po výkonu, doporučuje se vyhradit si na rekonvalescenci tak 2 týdny. Je také potřeba během těchto 2 týdnů vyloučit jakoukoliv větší fyzickou práci, muži by se neměli holit.
Ideálním kandidátem na tento výkon je psychologicky stabilní pacient v dobrém fyzickém stavu bez známek aktivního akné, který akceptuje a bude dodržovat pooperační omezení, nepodstoupil chemický peeling ani radiační léčbu, nemá větší kontaktní kožní alergii a má realistická očekávání vzhledem k dosažitelnému výsledku. Lepší výsledky může očekávat pacient se světlejším typem kůže.
Mezi možná rizika patří infekce a jizvení, ale jsou velmi řídké. Někteří pacienti však mají vrozenou dispozici k tvorbě hypertrofických až keloidních jizev, které je pak nutno léčit injekcemi steroidů. Zřídka se také vyskytuje hyperpigmentace (ztmavnutí) kůže, ale časem se většinou upraví. Hyperpigmentace se vyskytne také v případě, kdy pacient nedodržuje pooperační režim a vystaví ošetřené plochy slunečnímu záření. Pacienti s tmavší kůží mohou mít naopak na ošetřených plochách světlejší odstín kůže. Další rizika mohou také vyplývat z pacientova předchozího zdravotního stavu. Pokud např. pac. trpí na opakované herpetické infekce (opar) je nutno na to lékaře upozornit. V takovém případě se po výkonu preventivně užívají virostatika.
Přidat nový komentář