Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Ne každý ví, že čokoládové výrobky obsahují mnoho tuků. Výzkum ukázal, že tyto tuky mají navíc často špatné složení.
Každý ví, že čokolády by se nemělo jíst hodně, protože se je sladká. Ne každý již ví, že co čokoláda obsahuje a co již čokoláda není. Čokoládou se rozumí takový výrobek, který splňuje určitá kritéria. Například hořká čokoláda musí obsahovat 35 procent kakaové sušiny, mléčná čokoláda 25 procent kakaové sušiny a tak dále. Pokud výrobek podmínky nesplňuje, nemůže být nazván čokoládou, bývá označován jako „pochoutka“.
Sdružení Fórum zdravé výživy sledovalo složení různých čokolád a pochoutek. Všechny testované výrobky, s výjimkou pomazánek, měly podle výsledků vysoký obsah nasycených mastných kyselin, u šesti výrobků byl obsah dokonce vyšší než 80 procent. Nasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Mnoho výrobků také obsahovalo množství kyseliny myristové, která způsobuje kornatění tepen a vznik aterosklerózy.
Odborníci zkoumali i obsah transmastných kyselin. Ty zvyšují hladiny cholesterolu v krvi. Celkem 13 z 24 zkoumaných výrobků mělo množství těchto zdraví nepříznivých kyselin vyšší než 20 procent, z toho šest výrobců dokonce vyšší než 40 procent! Podle odborných doporučení by neměl člověk sníst více než 2,3 gramů transmastných kyselin denně. Tuto dávku vyčerpá 14 gramů čokoládové pochoutky s obsahem tuku 40 procent.
Zajímavé údaje byly také zjištěny u müsli tyčinek. Tuk v polevách, kterými je tyčinka pokryta, hodnotí odborníci z výživového hlediska jako špatný. Polevy všech zkoumaných tyčinek obsahují málo polynenasycených kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi i riziko vzniku krevních sraženin. Naopak nasycených mastných kyselin obsahují polevy velké množství.
Analýza dále ukázala, že jemné pečivo (buchty, vánočky, koblihy, záviny, loupáky) nebo trvanlivé pečivo (sušenky, oplatky, perníky, crackery) mají kromě vysokého obsahu cukru většinou i hodně tuku. Denní doporučenou dávku tuku vyčerpá již pět koblih. Ze sladkého pečiva jsou z hlediska správné výživy nejhorší koblihy a výrobky z listového těsta.
I mezi čokoládovými výrobky je nutné vybírat „přijatelné“ varianty. Pokud si chcete dát něco sladkého, vybírejte čokolády, které mají hodně kakaa, mají nízký glykemický index, nižší obsah nevhodných tuků (tmavé čokolády), nižší obsah cukru (hořké čokolády) nebo ty s vyšším obsahem vlákniny (čokolády s oříšky, ovocem). Sama kvalitní čokoláda v rozumném množství příliš škodlivá pro není. Dokonce obsahuje řadu látek, které pozitivně ovlivňují prevenci onemocnění srdce a cév. Snažte se vyhnout různým čokoládovým pochoutkám, i když jsou levné.
Přidat nový komentář