Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Podle odborníků má 5 až 10 % předškoláků, a dokonce až 25 % dětí ve školním věku, problémy s viděním.
„Z větší části je vývoj dokončen ve třech letech, upevňuje se však až do šesti někdy i osmi let. Později je možné zrak včetně veškerých vad možné ovlivnit jen v omezených případech,“ udává MUDr. Pavel Diblík, MBA, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Každé 12. dítě ve věku 4 let žije s nezjištěnou oční vadou
První komplexní vyšetření zraku by měly děti podstoupit ještě v prvním roce života, ideálně asi v šesti měsících. Toto obvykle zajistí pediatr, který v případě podezření na oční vady doporučí vaše dítě k očnímu specialistovi. Další oční prohlídku by mě váš potomek absolvovat kolem tří let a následně před vstupem do základní školy, tedy asi v šesti letech.
Poté by pak měly děti podstupovat pravidelné oční prohlídky každé dva roky. Školáci, kteří musí nosit brýle nebo kontaktní čočky by pak měli navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně, pokud lékař nedoporučí jinak.
Zrak je velice úzce spojen s procesem učení. Děti, které mají problém s viděním nebo interpretováním toho, co vidí, mívají velice často problémy s výukou. Častokrát ale děti svůj problém se zrakem nepoznají, neboť neznají „normální vidění“.
„Jestliže vaše dítě dosahuje špatných výsledků ve školních pracích či má problém naučit se správně číst či psát, měli byste zvážit okamžitou návštěvu očního lékaře. Problém může být právě ve špatném vidění,“ doporučuje MUDr. Pavel Diblík, MBA.
Čeho byste si měli u svých dětí všímat?
- Děti nerady čtou, vyhýbají se tomu, pomáhají si při čtení udržet se na řádku prstem nebo tužkou
- Neudrží pozornost
- Potíže při sportu – házení nebo chytání míče, při opisování z tabule nebo při zavazování bot
- Drží knihu blízko obličeje, sedí blízko u televize
- Časté mrkání, mnutí očí, přivírání jednoho či obou očí
- Klesající výkonnost ve škole
Přečtěte si také
Imunitu dětí posílí jogurt a spánek
Zrakový trénink - posilovna pro vaše oči