„Prohlížejte dětem hlavy, ve škole jsou vši.“ Podobný zápis v notýsku nosí poslední dobou domů stále více dětí.
„Prohlížejte dětem hlavy, ve škole jsou vši.“ Podobný zápis v notýsku nosí poslední dobou domů stále více dětí a podobná upozornění se objevují také na nástěnkách ve školce. „Zdá se, že vší je v posledních letech zase více,“ potvrdil Václav Rupeš ze Státního zdravotního ústavu.
Důvod? Nikoli horší hygiena, ale spíše vyšší odolnost vůči odvšivovacím prostředkům. Vši samy o sobě totiž nejsou důkazem toho, že rodina má potíže s čistotou, vyskytují se napříč celou populací. Když už, při nedostatečně hygieně se šíří spíše veš šatní, která je ovšem mnohem vzácnější. Nyní lze na vši použít francouzský šampon Parasidose nebo Yacutin gel, český výrobce pak chystá nový přípravek, nástupce již neúčinného Orthosanu.
„U nás ve školce si děti předávají vši mezi sebou a některým z nich se opakovaně vracely. Přesto, že se rodiče snažili je ze všech sil odstranit, nakonec jim nezbylo než děti včetně děvčátek ostříhat nakrátko,“ potvrdila učitelka mateřské školky v Praze 4 Hana Mrázková.
Na rodičích je, aby dětem co nejčastěji prohlíželi hlavy a v případě, že jejich potomek vši přinese, začali s nimi bojovat. Nejlépe je nasadit dva druhy zbraní: šampony a ruční práci. Pouhé vyčesávání přitom nestačí, je třeba vybírat také hnidy a používat speciální šampony. „Pouhým vyčesáváním se většinou nedaří odstranit hnidy, kdežto šampon by je měl zahubit a pak jdou z vlasu stáhnout snáze,“ radí Rupeš. Samotné vyčesávání by se mělo opakovat, musí trvat vždy alespoň pět deset minut s hlavou skloněnou nad velkým bílým papírem. Po výskytu vší je třeba dítěti hlavu kontrolovat a vyčesávat raději několik týdnů. Dítě se živým hmyzem by nemělo chodit do školy.
Nemá přitom smysl s dítětem, které má vši, chodit k lékaři, protože při jejich diagnostice se v podstatě nemůžete splést – hnidy vypadají jako malé bílé váčky přilepené na vlasech, dospělé vši jsou bezkřídlým, takřka průsvitným hmyzem.
Vši přitom rozhodně nejsou českou specialitou, například ve Francii v některých letech nacházejí některé ze stadií vši hygienici až u 60 procent školáků. Dospělí jsou na tom všude výrazně lépe, na ně vši totiž tolik nejdou, mimo jiné i proto, že mezi dětmi mívají větší možnost přenosu – například při společném převlékání, hrách a podobně.
Přidat nový komentář