Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Každý z nás miluje slunce, ačkoli příliš slunečního záření může mít pro pleť vážné negativní důsledky. Pryč jsou časy, kdy jsme si nic nedělali ze spálené pokožky a k ochraně pleti proti slunečnímu záření se přistupovalo ležérně. Poškození pleti způsobují ultrafialové paprsky UVA a UVB. Vedle spálení pokožky mají také za následek vrásky, předčasné stárnutí pleti nebo vznik tmavých pigmentových skvrn. Nadměrné vystavování pokožky slunci může způsobit dlouhodobé poškození kůže, které dokonce vede ke vzniku rakoviny kůže. Proto je nutné kontrolovat délku pobytu na silném, přímém slunci, což je obzvláště důležité pro děti a teenegry. Ochrana pleti proti slunečnímu záření a opalovací přípravky jsou v letních měsících opravdovou nezbytností.
Co je to SPF?
SPF (Sun Protection Factor), nebo také OF (ochranný faktor) indikuje stupeň ochrany, tedy jak dlouho můžete zůstat na slunci bez rizika spálení. SPF udává stupeň ochrany proti UVB paprskům, které jsou nejškodlivější. Teoreticky se člověk s normální pletí může pohybovat na slunci bez rizika spálení 10 minut. Při použití přípravku s SPF 6 získá 6x vyšší ochranu. Při výběru ochranného přípravku proti slunečnímu záření hraje roli nejen SPF, ale i typ pleti, intenzita slunečního záření a typ přípravků.
Tipy na bezpečné opalování:
- Sluneční záření je nejintenzivnější mezi 11. hodinou dopolední a 15. hodinou odpolední. Děti a osoby s citlivou pokožkou by měly v této době svůj pobyt na slunci omezit.
- Moře, písek a bílé budovy mohou významně zvýšit množství UV záření, které pokožka přijímá. Mimořádnou pozornost je třeba také věnovat pleti pokud jste na lodi.
- UV paprsky působí dokonce i když je zamračeno. Takže se také můžete spálit.
- Pamatujte si, že když potřebujete sluneční brýle, potřebujete také ochranný faktor.
- Opalujte se postupně, každý den zůstávejte na slunci o chvilku déle.
- Neopalujte se, když užíváte nějaké léky. Mohlo by dojít ke vzniku nepěkných pigmentových skvrna na těle a obličeji. Případný pobyt na slunci konzultujte s lékařem.
- Opalovací přípravky můžete nanášet ve větším množství. Na pokožce se vám vytvoří tenký film, který cítíte.
- Sluneční ochrana se snižuje pocením, dotykem, či otírání pokožky ručníkem a samozřejmě pobytem ve vodě.
- Aby byla zaručena nepřetržitá ochrana, nanášejte přípravky na opalování na pokožku každé dvě hodiny a pravidelně v průběhu celého dne.
- Rty mají málo melaninu a rychleji se spálí. Proto používejte při opalování speciální balzám nebo tyčinku s vysokým ochranným faktorem, či rtěnku s větším množstvím pigmentu.
- Myslete na to, že bavlněné tričko má ochranný faktor pouze něco mezi 7-10.
Přidat nový komentář