Zapalovat alkohol nebo ho ochutnávat – ani jeden „domácí“ test neprokáže, zda je v láhvi kvalitní alkohol, nebo smrtící metanol.
Co se děje ve vašem těle, pokud do něj vnikne metanol (jinak také metylalkohol)?
- Cílem toxického efektu metanolu je sítnice oka. Příznaky jsou pozorovány zejména po velkých dávkách metanolu. V těchto velkých dávkách způsobuje metanol nevratné poškození vedoucí ke slepotě a v ještě vážnějších případech i ke smrti.
- Otrava je charakterizována počínající opojením po požití metanolu, následovaná časovým obdobím bez zjevných příznaků v čase mezi 12 - 24 hod po požití. V tomto období se rozvíjí metabolická acidóza, která pokud není léčena, může končit smrtí.
- Poruchy vidění zahrnují bolesti očí, neostrostí vidění, zúžení zorného pole a další problémy.
- Trvalá slepota se vyvine do 48 hod.
K čemu v těle dochází při akutní (krátkodobé) expozici - obvykle vyšších dávek?
Metanol je v těle po požití rychle vstřebáván a dostává se do různých orgánů podle obsahu vody v těchto orgánech. Poměrně rychle se mění přes formaldehyd až na kyselinu mravenčí. Kyselina mravenčí může být dále oxidována až na oxid uhličitý.
Nebezpečné dávky metanolu
- Škodlivá dávka metanolu pro organizmus se prakticky nedá určit vzhledem k řadě okolností (např. směs s etanolem, zdravotní stav, pohlaví, tělesná hmotnost, věk, atd.). Pohybuje se od několika ml (4-10) do dávky 70-100 ml, která způsobí smrt - tedy asi 1 ml čistého metanolu na 1 kg tělesné hmotnosti je smrtelné.
- Více než 0,1 g metanolu ve 100 ml krve je potřeba pro nevratné poškození sítnice.
- Polovina metanolu v krvi zmizí obvykle za 3 hodiny, do 24 hod je tedy koncentrace v krvi zanedbatelná.
- Při konzumaci malých dávek (např. přítomných v pálenkách) se metanol z těla vyloučí do 1 dne.
Možná ochrana
- Je nutno si dát pozor, jaký alkohol vlastně pijeme - rozumí se tvrdý alkohol, nehovoříme o pivu a vínu.
- Alkohol z kolkovaných lahví s neporušeným uzávěrem a ze spolehlivých kontrolovaných palíren, tedy zakoupených u známých prodejců -např. supermarkety, kamenné obchody, oficiální palírny -lze považovat za méně rizikový z hlediska obsahu metanolu.
- Možná jste slyšeli, že stačí zapálit alkohol a pokud hoří modrým plamenem, pak je v pořádku. Tento test není tak jednoznačný. Pozor - pokud je obsah alkoholů v lihovině příliš nízký (pod 30%) nepodaří se vám ji zažehnout. Je-li koncentrace vyšší, lze jej zažehnout, ale barva plamene je nerozlišitelná. Jen pokud pracujete s velmi vysokými koncentracemi čistých alkoholů, lze barvu plamene rozlišit. V alkoholickém nápoji však tento test nemůže být průkazný vzhledem ke směsi obou látek a přítomnosti dalších příměsí. Stejně neprůkazný je test chuti a vůně.
Přidat nový komentář