Salix alba L.
Užívaná část
Kůra (Cortex salicis)
Sběr a sušení
Sbírá se nejlépe v době proudění mízy, což je obvykle v březnu. Pro slupování jsou vhodné 2-3leté větvičky. Kůra se po sloupnutí suší.
Jak vypadá
Vrba bílá je poměrně vysoký strom s ohebnými nelámavými větvemi. Listy má krátce řapíkaté, na líci zelené, na rubu bělavé. Na jaře nás na sebe upozorní typickými květy složenými ve štíhlých jehnědách. Kvete v dubnu a květnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Vrby jsou rozšířeny po celé Evropě, zejména na vlhkých místech, tedy na březích potoků a řek.
Co vrbová kůra obsahuje
Najdeme v ní kromě jiných účinných látek glykosid salicin, který má nejvýznamnější účinek a stál za vznikem známého léku Aspirinu.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve:
Vrba patří k vůbec nejdéle využívaným přírodním léčivům. Pro svůj obsah kyseliny salicylové v kůře byla užívána k léčbě bolesti a horečky.
Dnes:
Jako přírodní látku ji zatlačil do pozadí chemicky vyráběné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou.
Obvyklou formou podání je odvar, který lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně:
Působí dezinfekčně, snižuje horečku a zmírňuje revmatické bolesti. Na rozdíl od syntetického acylpyrinu (a dalších léků s kyselinou salicylovou), se kterým má téměř shodné chemické složení, působí vrba mnohem komplexněji.
Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení jako prostředek snižující teplotu, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového systému, protože působí močopudně.
Zevně:
Používá se na hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Příprava čaje
Odvar pro vnitřní použití připravíme z 1g kůry na 100ml vody, pro použití zevní je vhodnější odvar koncentrovanější.
Na co si dát pozor
Při užívání vrbové kůry je třeba určité opatrnosti, neboť má poměrně razantní účinky. Rozhodně není vhodná při alergii na salicyláty, při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při špatné srážlivosti krve a v těhotenství. Vysoké dávky mohou vyvolat otravu a proto je vhodnější její upotřebení ve směsích s ostatními bylinami.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.