Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Vrba bílá

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 10517x )

Vrba bílá je poměrně vysoký strom s ohebnými nelámavými větvemi. Listy má krátce řapíkaté, na líci zelené, na rubu bělavé.

(Salix alba L.)



Příprava čaje

Odvar pro vnitřní použití připravíme z 1g kůry na 100ml vody, pro použití zevní je vhodnější odvar koncentrovanější.

Užívaná část

kůra Kůra    (Cortex salicis)

Sběr a sušení

Sbírá se nejlépe v době proudění mízy, což je obvykle v březnu. Pro slupování jsou vhodné 2-3leté větvičky. Kůra se po sloupnutí suší.

Jak vypadá

Vrba bílá

Vrba bílá je poměrně vysoký strom s ohebnými nelámavými větvemi. Listy má krátce řapíkaté, na líci zelené, na rubu bělavé. Na jaře nás na sebe upozorní typickými květy složenými ve štíhlých jehnědách. Kvete v dubnu a květnu.

Kde se rostlina vyskytuje

Vrby jsou rozšířeny po celé Evropě, zejména na vlhkých místech, tedy na březích potoků a řek.

Co vrbová kůra obsahuje

Najdeme v ní kromě jiných účinných látek glykosid salicin, který má nejvýznamnější účinek a stál za vznikem známého léku Aspirinu.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Vrba patří k vůbec nejdéle využívaným přírodním léčivům. Pro svůj obsah kyseliny salicylové v kůře byla užívána k léčbě bolesti a horečky.

Dnes: Jako přírodní látku ji zatlačil do pozadí chemicky vyráběné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Obvyklou formou podání je odvar, který lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Působí dezinfekčně, snižuje horečku a zmírňuje revmatické bolesti. Na rozdíl od syntetického acylpyrinu (a dalších léků s kyselinou salicylovou), se kterým má téměř shodné chemické složení, působí vrba mnohem komplexněji.

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení jako prostředek snižující teplotu, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového systému, protože působí močopudně

Zevně: Používá se na hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Na co si dát pozor

Při užívání vrbové kůry je třeba určité opatrnosti, neboť má poměrně razantní účinky. Rozhodně není vhodná při alergii na salicyláty, při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při špatné srážlivosti krve a v těhotenství. Vysoké dávky mohou vyvolat otravu a proto je vhodnější její upotřebení ve směsích s ostatními bylinami.

Foto: http://rostliny.prirodou.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vojtěch

Tento produkt jsem již vyzkoušel a jsem s ním více než spokojený. Dá se pořídit například na stránkách http://www.prodejbylin.cz/vrba_kura/index.html


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce