Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová
Pícnina nebo léčivá bylina?
Nejspíš obojí. I když známější je asi spíše první způsob využití. Jak tedy vojtěška na naše tělo působí? S jakými obtížemi nám může pomoci?
Jaké látky obsahuje
Listy a nať vojtěšky obsahují velké množství vitamínů. Nejvíce vitamínu A, pak C, vitamínů skupiny B a vitamínů E a K. Důležitá je rovněž přítomnost chlorofylu a minerálních látek (železo, fosfor a vápník).
Co se využívá
K přípravě nálevu se sbírají listy nebo celá nať. Bylina se používá v sušeném stavu. Sušení by mělo být rychlé při teplotě kolem 40 stupňů.
Jaké jsou její příznivé účinky
Vojtěška má silné alkalizační (zásadotvorné) účinky. Díky nim dokáže potlačovat agresivitu žaludečních šťáv. Příznivý vliv má i na samotné trávení. Zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů a některých stopových prvků.
Upozornění
Vojtěšku není vhodné užívat dlouhodobě. Po čtvrt roce by mělo být podávání na jeden až dva měsíce přerušeno. Pro vyšší obsah vitamínu K není vojtěška vhodná pro ty z Vás, kteří užíváte léky proti srážení krve (např. Warfarin). Případné nejasnosti je vhodné konzultovat přímo se svým lékařem.
V čem může vojtěška pomoci
Konzumace čaje z vojtěšky působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku.
Přidat nový komentář