Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Většina watercoolerů navíc umí “vyrobit” vodu studenou i teplou. Pokud však péče o pitný režim zaměstnanců a návštěvníků končí pořízením watercooleru a vyměněním dopitého barelu vody za nový, je zaděláno na problém.
Bez náležité a hlavně pravidelné péče se watercooler stává rájem mikroorganismů. Organotrofní bakterie, pro něž je voda přirozeným prostředím a které v přiměřeném množství do vody patří, se přemnoží. Dojít k tomu může uvnitř watercooleru, ale i v samotném barelu s vodou, pokud “sedí” na svém místě příliš dlouho než je vypit či pokud dodaná voda jako taková nesplňuje hygienické normy. Zbytky odumřelé biomasy organotrofních bakterií jsou živnou půdou pro potenciálně přítomné patogenní nebo podmíněně patogenní mikroorganismy, které se mohou ve vodě významně pomnožit. Navíc metabolickou činností organotrofních bakterií nebo jejich rozpadem po odumření může docházet ke vzniku potenciálně toxických látek.
Zajde-li vše příliš daleko, vytvoří mikroorganismy na některých místech watercooleru biofilm. Místy jako stvořenými pro vznik biofilmu jsou především vývodní kohouty, chladící vinuté potrubí, rezervoár vody a trysky. Odstranit biofilm je přitom velký problém. Běžné dezinfekční prostředky si s ním neporadí, protože obvykle dojde pouze k zahubení mikroorganismů na povrchu biofilmu. Dokonce po počátečním poklesu počtu mikrobů může dojít ke zvýšení jejich počtu na hodnoty vyšší než před dezinfekcí. Účinnou metodou k likvidaci biofilmu je mechanické vyčištění.
Nezávadnou vodu z watercooleru zajistí dodržování níže vypsaných zásad. Pokud máte o watercooleru, který používíte například na pracovišti pochybnosti, raději z něj vodu nepijte.
Přidat nový komentář